Zorunlu Trafik Sigortası Nedir, 2017 Trafik Sigortası Tavan Fiyatı Ne Kadar

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir, 2017 Trafik Sigortası Tavan Fiyatı Ne Kadardır, Zorunlu Trafik Sigortası Nereden ve Nasıl Sorgulanır, Sorgulama Adresi Nedir gibi soruların yanıtlarını sayfamızda bulabirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, araç sahiplerinin yaptırılması mecburi olan ve herhangi bir hasar olduğuzaman karşı tarafa verilebilecek bedeni ve parasal zararları teminat altına alan bir sigortadır. Mecburi trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkmaları yasaktır.

Vatandaşların uzun bir müddet beklediği trafik sigortalarında tavan ücret uygulaması 1 Nisan 2017 itibari ile başladı. Geçtiğimiz aylarda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konu konusunda çalışmalar yapıldığını açıklamış, önceki senelerde sigorta poliçelerindeki artış dikkat çekmiş ve trafiğe çıkan sigortasız araç sayısını da artış olmuştur.

Araç sahiplerinin merakla bekledikleri trafik sigortası tavan fiyatı belli oldu. Trafik sigortasındaki tavan fiyat uygulaması ile sigortasız araç sayısının azalması sağlanacak. Sigorta şirketleri verilen tavan fiyatın üzerinde fiyat isteyemeyecek ve fazla olan meblağı araç sahibine ödemekle yükümlü olacaktı. Buna göre Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarlığınca, sigorta sektörü lehine atılan bütün iyi niyetli adımlara karşın, zorunlu trafik sigortası primlerinin uygun fiyatlara düşmemesi sebebiyle tavan fiyat uygulanması kararı aldıklarını izah etmişti. Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar hatıranda karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar.

2017 Trafik Sigortası Tavan Fiyatı Ne Kadar

Trafik sigortasındaki tavan fiyat uygulaması ile sigortasız araç sayısının azalması sağlanacak. Sigorta şirketleri verilen tavan ücretin üzerinde ücret isteyemeyecek ve fazla olan meblağı da araç sahibine ödemekle yükümlü olacaklardır.

1 Nisan ile yürürlüğe giren torba yasa ile birlikte trafik sigorta tavan ücreti da daha belirlenmedi. Belirlenen tavan ücretinin üzerinde poliçe ödemek zorunda kalanlar da fazla primi sigorta şirketlerinden isteyebilecek. İadeler ise 1 Temmuz itibari ödenmeye başlayacak. 1 Temmuz itibariyla sigorta şirketlerinin özel internet sitelerinden ve Sigorta Bilgi Merkezi’nin (SBM) intenet sitesinden hak sahiplerine duyurulmak suretiyle bilgilendirme yapılacaklardır.

Zorunlu Trafik Sigortası Nereden ve Nasıl Sorgulanır, Sorgulama Adresi Nedir?

Yeni sistem bu yılın Eylül ayının sonlarında başlamaktadır. Poliçe yenilemelerinizi web sitesine girerek kendiniz yapabilmeniz mümkün olacaktır. Bunun için yapmanız gereken TC numarası ile araç plakası sorgulaması yapılması yeterli olmaktadır.
Zorunlu trafik sigortası poliçe yenilemeleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Sigorta sorgulaması yapacağınız internet adresi de şöyledir. : www.sbm.org.tr

 

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir