Zafer Kiraz Kimdir, Nereli, Boyu Yaşı Kariyeri Kısaca Hayatı

Trt’ in efsane spikeri Zafer Kiraz Kimdir, nerelidir kaç yaşında sorusuna yanıt bulabilir, kariyeri ve hayatı hakkında tüm bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Asıl İsmi: Zafer Kiraz
Zafer Kiraz Doğum Tarihi : 1960
Zafer Kiraz Nereli: Ankara
Zafer Kiraz Saç Rengi : Siyah/ Kır
Zafer Kiraz Göz Rengi : Siyah
Zafer Kiraz Eğitimi: Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Basın Yayın Yüksek okulu mezunu

Zafer Kiraz Kimdir, Kısaca Hayatı

Trt’ in efsane olan haber spikeri Zafer Kiraz, TRT 1 Ana Haber’in sunucusudur. Uzun yıllar TRT’de çalışan duayen sunucu Zafer Kiraz, 1960 yılında Ankara ilimizde dünyaya gelmiştir.57 yaşında olan Zafer Kiraz Aslen Ankara’ lıdır. Zafer Kiraz hayatının önemli bir bölümü Ankara’ da geçirmiştir. Kiraz eğitim hayatının büyük bir kısmını Ankara’ da geçirmiş Sivas, Erzurum’ da tamamlamıştır. Zafer Kiraz, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Basın Yayın Yüksek okulundan 1982 yılında başarıyla mezun olmuştur.

Zafer Kiraz Üniversiteden mezun olduğu yıllarda ilk kariyer hayatına iki arkadaşı ile beraber senaryosunu hazırladıkları ve belgesel haline getirilen Kula’da Üç Gün adlı çalışmasıyla  adım atmış ve bu çalışma ile de ödül kazanmıştır. “Zafer Kiraz” kendilerinin yazdıkları senaryoyu film haline çekmişler ve bu filmle Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Belgesel Film ödülüne layık görülmüştür. Ayriyeten de Kültür Bakanlığından da ödül almıştır.

Zafer Kiraz Kariyeri

Türkiye’nin farklı illerinde radyo çalışmaları yapmış, 1987 yılında TRT’ nin düzenlediği sınavı kazanarak TRT Haber Dairesi Başkanlığında çalışmaya başlamıştır. Düzgün türkçesi, harika bir ses tonu, karizma duruşu ile izleyenlerini ekrana bağlamıştır. Kiraz 1988 – 2005 yılları arasında yaklaşık olarak 17 yıl boyunca TRT’ nin çeşitli bölümlerinde görev almıştır.

TRT 1-Ana haber bülteninin sunuculuğunun yanısıra haber programları hazırlamıştır. Türkiye’nin ve dünyanın pek çok bölgesinde canlı yayınlar yapmıştır. Konusması, muazzam diksiyonu, zeki ve şirin tavırlarıyla herkesi kendine hayran bırakan Zafer Kiraz, televizyonda göründüğünün tam tersine dünya tatlısı, neşeli bir insandır.

Uzunca bir süre ekranlara ara veren Zafer Kiraz ile Son Nokta programı ile ekranlara yeniden dönmüştür. Çalışma hayatı boyunca bir çok ödül almıştır. Bu ödüller arasında En iyi haber sunuculuğu, Onur ödülleri, Plaketler ve Üniversitelerin verdiği başarı ödülleri vardır.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir