Tuzların Oluşumu, Özellikleri, Tuz Nerelerde Kullanılır?

Tuz Nedir, Tuzların Genel Özellikleri, Tuzun Özellikleri, Tuzların Kullanım Alanları hakkında bilgiler kısa ve özet olarak sizler için

Tuz nedir tuzların özellikleri ve kullanım alanları

Her zaman hayatımızın bir parçası olan tuz nedir, tuzların özellikleri ve kullanım alanları hakkında çok şey bilmiyoruz. Tuz deyince aklımıza yemeklere koyduğumuz tat verici madde gelir. Ayrıca tuz yiyecekleri koruma yani bakterilerden uzaklaştırma özelliğine sahiptir.  Bilimsel olarak tuz da elementlerin birleşimi ile oluşmaktadır. Bir asit ile bazın bir araya gelerek oluşturduğu birleşime tuz denilir. Günümüzde en çok karşılaştığımız sofra tuzu NaCl olarak bilinir.

Tuzun oluşma prensibi

 Tuz oluşurken bir asit ve bir baz birleşerek yeni bir madde oluşur. Bu da demek tuzun oluşma prensibi büyük etki görmektedir. Ayrıca tuz bir metal ile bir ametalin birleşiminden oluşmuş iyonik bir bağ olarak bilinir. Kristal bir madde oluşturan bu birleşimde sofra tuzu olan NaCl, sadece sodyum ve potasyumdan değil, magnezyum ve potasyumdan ve hatta az miktarda kalsiyum maddesi de içerir. İnsan dahil, tüm canlıların besin kaynağı olmaktadır. Bu besin kaynağı aynı zamanda ticari bakımdan da önemlidir.

Tuz, başka bir deyişle sofra tuzu NaCl dir. Tuz, Asit ile bazın birleşimiyle suyun yanında bir artık madde olarak oluşur. Na ve Cl birleşince oluşur tabii başka sürümleri da vardır. Fakat tuzun oluşma prensibi asit artı bazdır. Tuz, bir metal ile bir ametalin birleşiminden oluşan iyonik bir kristal maddedir. Bilim’in dediği gibi NaCl da tuzdur fakat sofra tuzunda yalnızca Na ve Cl bulunmaz, Potasyum ve Magnezyum, hem de az miktarda Calsiyum da bulunur!

Yemek Tuzu

Yemek tuzu, kimyada sodyum klorür (NaCl) ismiyle bilinen beyaz kristal yapılı bir bileşiktir. İnsan dahil tüm canlıların besin kaynaklarından olan tuz, ticari bakımdan da ehemmiyetli bir maddedir. Dünyanın her yerinde rastlanabilen sofra tuzu tarih süresince ehemmiyetli bir ihtiyaç ve ticaret maddesi olmuştur.

Besin maddesi olması dışında tuz; ciltçilikte, hayvan besiciliğinde, su yumuşatma sistemlerinde ve kimya endüstrisinde yaygın olarak kullanılır.

Tarih boyunca önemli bir yere sahip

Tuz birleşimi, dünyanın hemen hemen her yerinde bulunan bir maddedir. Çünkü ihtiyaç olduğu için insanlar sürekli gereksinim duyarlar. Besin maddesinin dışında birçok alanda ilgi görmektedir. Özellikle hayvan besiciliğinde ve dericilikte ticarete büyük katkı sağlamıştır. Kimya sanayilerinde de suyu yumuşatmak için kullanılmış olduğundan çok sayıda alanda fayda sağlamış tuz birleşimi önemli bir madde olmaktadır.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir