Topkapı Sarayı Hakkında Kısa Bilgiler, Topkapı Sarayına Nasıl Gidilir?

Topkapı Sarayı Hakkında Kısa Bilgiler

İstanbul Sarayburnu’nda bulunan Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğunun 600 sene tarihinin 400 senesi boyunca, devletin idari merkezi olarak kullanılırdı. Aynı zamanda burası Osmanlı padişahlarının yaşadığı saray olarak bilinmektedir.

Topkapı sarayı, 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Abdülmecit’in Dolmabahçe Sarayını yaptırmasına kadar yaklaşık olarak 380 sene boyunca Osmanlı padişahlarının resmi ikametgâhı ve devleti idari merkezi olmuştur.

Saray halkı zaman içinde Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı gibi diğer saraylara yerleşmeye başlamıştır. Topkapı Sarayı bu sebepten zamanla boşaltılmıştır. Padişahların da terk etmesinden sonra da olsa bu saray önemini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Saray ihmal edilmeyip zaman zaman onarım görmüştür ve Topkapı sarayı hakkında kısa bilgiler bu şekilde söylenebilir.

Ziyarete açılması

Topkapı Sarayı’nın ziyarete açılması ilk kez, adeta müze gibi Abdülmecit döneminde başlamıştır. O dönemin İngiliz elçisine Topkapı Sarayı Hazinesi’nde bulunan eşyalar gönderilmiştir be bundan sonra eski eşyaları ya da eserleri yabancılara göstermek ve göndermek gelenek haline gelir.

Uzun bir süre Osmanlı İmparatorluğunun devleti idare etmek amacıyla kullandığı bu saray yerini 1853 yılında Dolmabahçe sarayına bıraktı. Topkapı Sarayıda Cumhuriyetin ilanıyla beraber tamamıyla müze olarak kullanılmaya başlanmıştır

Günümüzde halen müze olarak kullanılmakta olan Topkapı Sarayı hergün 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır.

Topkapı Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir

Topkapı Sarayı Hakkında Kısa Bilgiler

Topkapı Sarayı Müzesi İstanbul’ dadır. İstanbul ilimize bağlı Fatih ilçesinde bulunmaktadır. İstanbul Eminönü ve Zeytinburnu istikametleri arası tüm tramvay hatlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kadıköy, Üsküdar gibi ilçelerimizden de deniz yoluyla Eminönü’ne de gidilebilmekte ve Eminönü’nden de tramvay ile Sultanahmet’e yada Gülhane Parkın’da inebilir, biraz yürüme mesafesiyle de Topkapı Sarayı’na rahatça ulaşabilirsiniz.

Günümüzde Topkapı Sarayı

Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 1924 yılında halkın ziyaretine açılmak üzere İstanbul Asar-ı Atika Müzeleri Müdürlüğüne, sonra da Hazine Müdüriyeti adıyla hizmet vermeye başladı. Bugün ise, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü adıyla hizmet vermeye ve çalışmaya devam ediyor. Bugünkü Topkapı Sarayı’nın alanı 80 bin metre karedir. Günümüzde büyük turist kitlesi çeken saray müze olarak hizmet vermektedir.

 

 

 

 

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir