Tansiyon Neden Yükselir, Tansiyonu Yükselten Nedenler?

Tansiyon Neden Yükselir, Tansiyonu Yükselten Nedenler Nelerdir gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bir şeye kızıp öfkelendiğimiz zaman aman tansiyonun yükseldi deriz, Yada  çok korktuğumuz zaman yine kalp atışlarımız hızlanır ve tansiyonumuz yükselir.

Kalbin pompaladığı kanın damarlara uyguladığı basınçtır. Eğer Kalp kanı damarlara şiddetli basarsa yüksek tansiyon meydana gelmektedir.

Tansiyon Neden Yükselir, Tansiyonu Yükselten Nedenler?

Tansiyon Neden Yükselir, Tansiyonu Yükselten Nedenler?

Tansiyon, tam olarak  bir damar hastalığı değildir. Çeşitli uzuvların, bilhassa de kalbin, iç salgı bezlerinin, sinir sisteminin, kan kitlesinin ve böbreklerin tesiri ile tansiyon yükselmeleri ortaya çıkar. Tansiyon yükselmesinde en ehemmiyetli sebep böbreklerdir. Böbreklerin normal görevlerini yapamaz ve ya  böbreklerden geçen kan azalırsa tansiyon yükselmesi, böbreklerden geçen kanın çoğalması sonucunda da tansiyon düşmesi görülmüş olur. Böbreklerde tansiyonun yükselmesine veyahut alçalmasına kapı aralayan kimi maddeler ortaya çıkan bozukluk nedeniyle kana  geçer  ve  böylelikle  de  hipertansiyon  ya  da  hipotansiyon  vaziyetleri  alana  gelir.

Yüksek Tansiyonda Düşük tansiyonda tehlikelidir. Tansiyonu yükselmiş hastalar vakit geçirmeden bir hekime görünmesi ne tedavi olması gerekir. Yüksek tansiyonu olan kişilerin doktorlarının verdiği ilaçları ve diyetleri yapmaları lazımdır. Aksi takdir de çok ciddi sonuçlara maruz kalabilirler.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir