Tansiyon Düşüklüğü Nedir, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Tansiyon Nedir, Tansiyon Düşüklüğü Nedir, Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir, Tansiyon Düşüklüğünün Tedavisi Nasıldır gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tansiyon Nedir, İlk Önce tansiyonun açıklamasına  bir göz atalım.

Kısaca Tansiyon: Kalbin pompaladığı kanın damarlara uyguladığı basınçtır. Eğer Kalp kanı damarlara şiddetli basarsa yüksek tansiyonu az basarsa düşük tansiyon meydana gelmektedir.

Tansiyon Düşüklüğü Nedir?

Tansiyon Neden Yükselir, Tansiyonu Yükselten Nedenler?

 Tansiyon düşüklüğü‘nün genelde 25-30 yaş grubunda görülmektedir. Su ve kan kaybı, beslenme bozuklukları, kalp yetmezliği ve idrar söktürücü ilaçların fazla alınması halinde ve ateşli vaziyetlerde kan basıncının düşebilmektedir.

Kalp ritim bozulmaları, kalp kapakçık sisteminin bozulması, kalp yetmezliği hasebiyle de kan basıncı düşebilir.
Böbrek üstü bezinin az çalışması tuz kaybına yol açar ve düşük tansiyona kapı aralar.Elektrolit yetersizliği olan kimseler, ciddi kansızlık meselesi yaşayanlar, yüksek tansiyon ve psikiyatrik ilaç kullanan kişilerde tansiyon düşmesi olabilir.

Yüksek tansiyonu düşürmek emeliyle kullanılan ilaçlar düşük tansiyona sebep olabilir. Bir takım vaziyetlerde bu ilaçlar tansiyonun çok fazla düşmesine kapı aralarlar.Kusma veya ishalden hasebiyle dehidrasyon, aşırı kan kaybı, kalp etrafında sıvı birikimi düşük tansiyona sebebiyet verebilir.Ayaktayken kan basıncını ayarlayan özerk sistemin yetersizliği hasebiyle tansiyonu düşen uzun boylu, ince yapılı genç kişiler; uzun süre yatakta yatmış olan kişiler, gebeler, mide operasyonu geçirenler ve aşırı olarak bedensel yorgunluğa maruz kalmış kişilerde de tansiyon düşüklüğü olabilir.

Tansiyon düşüklüğü‘nün, baş dönmesi, göz kararması, halsizlik, kalp çarpıntısı, yorgunluk, uyku hali ve görme bozukluklarıyla varlığını gösterebildiğini  Düşük tansiyon, yüksek tansiyon kadar yaygın değildir. Daha çok 25-30 yaş grubunda yer alan gençlerde bu hastalığa rastlıyoruz. Tansiyon düşüklüğü erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülmektedir.  Tansiyonu düşük olanların kalp damar hastalıklarına yakalanma oranının yüksek tansiyona göre daha düşüktür.

Tansiyon düşüklüğü`nün şakası yok Hipertansiyon ve Arteroskleroz Derneği’nin tertip ettiği kurultay, dünyanın en tanınmış kişi uzmanlarını bir araya getirdi. Hipertansiyon ve Arteroskleroz Derneği’nin tertip ettiği kurultay, dünyanın en tanınmış kişi uzmanlarını bir araya getirdi. Polat Renaissance Oteli’nde Prof. Dr. Serap Erdine’nin başkanlığında gerçekleştirilen konferansın ilk gününde, tansiyonun şişmanlık ve şeker hastalığı ile ilişkileri tartışıldı. Tanınmış kişi doktorlar irsiyetin, sinir sisteminin ve böbreklerin kan basıncına tesirlerine dikkat çektiler. Kurultaya Avustralya’dan katılan J. Chalmers, yüksek tansiyon olaylarının gelişmiş ülkelerden ziyade, kalkınmakta olan ülkelerde görüldüğüne dikkat çekti. Chalmer’e göre “bunda eğitimin, beslenme alışkanlıklarının ve meslek gruplarının” elbette tesiri var. Ancak problem, yakabildiğinden fazla enerji almaktan kaynaklanıyor.

Tansiyon düşüklüğü olanlar Spor yaparken dikkat etmeli! Sıhhatli hayat için yapılan şuursuz spor, bilhassa 50-60 yaşın üzerindeki ve tansiyon, koroner kalp gibi hastalıkları bulunanları tehdit ediyor.  Şuursuz yapılan sporun, kalp krizlerine dahi kapı aralayabileceğini söylenmektedir.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir