Seramik Nedir, Tarihçesi, Seramiği İlk Kim Bulmuştur?

Seramik Nedir, Seramiğin Tarihçesi Nasıldır, Seramiği İlk Kim Bulmuş Ve İlk Kimler Kullanmıştır gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Günlük hayatımız da kullandığımız  mutfak eşyasından süs eşyasına kadar tüm seramik kullanırız. Yemek tabaklarından vazolara kadar kullandığımız seramik nedir kısaca açıklama çalışacağız.

Seramik Nedir?

Genel Tanımıyla Seramik deyince aklımıza  su ve çeşit toprağın karışımının hamur haline getirilerek yapılan, fırında pişirilmek suretiyle sertleştirilen çanak, çömlek gibi eşyaya ve bunları yapmak sanatına verilen isimdir.

Diğer bir tanımla ise seramik Organik olmayan (inorganik) malzemelerin oluşturduğu bileşimlerin, farklı  metotlar ile şekil verildikten sonra sırlanarak ve ateşte  pişirilerek sertleştirilip dayanıklı hale gelmesini sağlayan bilim ve teknolojidir.

Seramiğin Tarihçesi 

Seramik Nedir, Tarihçesi, Seramiği İlk Kim Bulmuştur?


Seramiğin tarihi uygarlığın tarihi kadar eskidir. Ateşin bulunup kullanılmasından sonra M.Ö. onuncu ve dokuzuncu binlerde üretildiği ve kulanıldığı tespit edilmiştir. Seramiği ilk kim bulmuştur, ilk kim kullanmıştır diye bir soru aklımıza gelmektedir. Seramiğin kalıntılarına ilk Türkistanın Aşkava bölgesinde(M.Ö.8000),Filistin’in Jericho bölgesinde M.Ö.7000, Anadolu’nun çeşitli höyüklerinde, M.Ö.6000 ve mezopotamya olarak adlandırılan Dicle-Fırat nehirlerinin arasında kalan bölgede rastlanmıştır.
Doğada bulunan kil, kaolen, kuvars ve feldspat maddelerinin belirli oranlarda karştırılmasıyla elde edilmektedir. Seramiğin  ilk hammaddesi. balçık isimi ile tanınan, çok ince taneli koyuca kıvamlı çamur birikintileri,ilk seramik kaplarda balçık ile sıvanmış sepetlerdi. Daha sonra bu sepetleri ateşte pişirip, zırhlandıktan sonra kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise çok çeşitli şekillerde seramikten faydanılmaktadır.

 

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir