Pi Sayısı Nedir Pi Sayısının Tarihsel Gelişimi ve Kullanıldığı Alanlar

Pi Sayısı Nedir Pi Sayısının Tarihsel Gelişimi ve Pi Sayısının Kullanıldığı Alanlar,  Pi sayısına ilişkin daha detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Pi sayısı, özellikle batılı toplumlar ve bilim insanları tarafından her şey şeklinde nitelendirilirken matematiksel ifade ile bir dairenin çevresinin çapına oranını ifade etmektedir. Yıllar boyunca gerçek değerine ilişkin çalışmalar yapılmış olmasına karşın yalnızca tahmini değerler ele alınmıştır. Yunan alfabesinde 16. Harf olan Pi sembolü, 1737 yılında ilk kez Leonard Euler tarafından kullanılmıştır.

Matematikçiler tarafından bu tarihten sonra yaygın olarak kullanılmaya başlanan Pi sembolü, günümüzde matematiksel tüm ifadeler de yer almaktadır. Hesaplamada ilk dönemde çevre/çap=pi sabiti ifadesi değerlendirilirken ilerleyen dönemde sayısal ifadenin sabit bir değeri temsil etmesi gerektiği dile getirilmeye başlandı. Aşağıda pi sayısına ilişkin daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Pi Sayısının Tarihsel Gelişimi ve Kullanıldığı Alanlar

Pi sayısına ilişkin geçmiş veriler değerlendirildiğinde ilk olarak ne zaman kullanıldığı ve ne şekilde ifade edildiğine dair net bir bulgu bulunmamaktadır. Yukarıda sözü edilen 1737 tarihi resmi olarak kayıtlarda yer alan dönem olmakla birlikte bu sayı Arşimet tarafından 3.1/7 ile 3.10/71 arasında yer alan bir sayı şeklinde kullanılmıştır.

Pi, kültürel açıdan matematiksel sabitler içersinde en çok tesir yaratanıdır. Bunu en kolay nedenleri çok önceden beri bilinmesi, çember gibi çok yaygın bir geometrik cisimle alakalı olmasi ise de bir başka nedeni de görünüşe göre bir kaide izlemeyen ondalık açılımının insan aklını zorlayan kavranışıdır. Her ne kadar matematiksel açıdan π çok az bir gizem içerse de popüler kültürde bunun tersini işleyen yapıtlar bolca mevcuttur. Ayrı olarak Daha önceki Ahit’in bir bölümünde Pi sayısının değerinin 3 olduğu ima edildiğinden, kökten dinci hiristiyanlar arasında π’nin değerinin okullarda 3 olarak öğretilmesini müdafaa edenler da vardır.

Babiller, Mezopotamya’da ortaya çıkan kalıntılar ve Antik Mısır döneminde de Pi sayısına ilişkin bulgular yer almaktadır. Günümüzde başta çok bilinmeyenli denklemler olmak üzere açısal hızların hesaplaması, frekansların dalga boylarının belirlenmesi gibi alanlarda da tercih edilmektedir. Diğer önemli kullanım alanları ise inşaatların kolonlarının çaplarını hesaplarken, elektrik alanında endüktif reaktans, kapasitif reaktans, empedans hesaplamaları şeklinde sıralanmaktadır.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir