Örüntü Ve Süsleme Nedir, Tanımı, Kuralı, Nerelerde Kullanılır?

Örüntü Ve Süsleme Nedir, Örüntünün Tanımı Nasıldır, Örüntü Ve Süsleme Nerelerde Kullanılır, Örüntü Ve Süsleme hakkında bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Örüntü Ve Süsleme Nedir?

Basit bir tanımla Örüntü : Bir şeklin büyümeden yada küçülmeden  belirli bir sıra halinde dizilmesine örüntü denir. Belirli bir kurala dayanarak dizilen sayı, resim gibi dizilişlere örüntü denir.

Belirli bir kaideye göre düzenli bir şekilde tekrar eden veya genişleyen şekil veyahut sayı dizisine örüntü denir. Örüntüler eş yada benzer çokgenler kullanılarak oluşturulur.

Sözgelişi, kağıttan birbirine eş bir sürü üçgen şeklini kestiniz.Bunlarla bulmaca gibi balık, kuş,hane,halı,kare,dikdörtgen gibi değişik desenlerde yeni şekiller alana getirebilirsiniz.İşte bu oluşturduğunuz yeni şekillere örüntü isimi verilir.

Bu yazımızda Örüntü Ve Süsleme Nedir, Örüntünün Tanımı Nasıldır, Örüntü Ve Süsleme Nerelerde Kullanılır, Ne İşe Yaramaktadır kısaca sizlere anlatmak isteriz.

Süsleme Nedir?

Bir düzlemin boşluk kalmadan ve şekiller peş peşe gelmeden örüntü oluşturacak şekilde döşenmesine süsleme denir.

Bir örüntü örneğinde genel amaç talebelerin değişik materyaller kullanarak eş ve benzer çokgen modelleri ile örüntü oluşturmalarıdır.

Örüntü Kuralları

Sayı örüntülerindeki ilişkinin harflerle belirtildiği ifadeler özel cebirsel ifadedir. n harfi verilen örüntüdeki sayıların sırasını veya yerini belirten bir işaret, sembol veya notasyondur.Bu yüzden ‘n’ ifadesi örüntünün n. sayısı, temsilci sayısı veya genel sayısı olarak adlandırılır.

Örüntü Ve Süsleme Nerelerde Kullanılır

Üçgenle, kareyle, dikdörtgenle, düzgün altıgenle, düzgün sekizgenle süsleme yapılabilir. Fakat beşgenle yapılamaz zira arada boşluklar kalır.

Bir süsleme örneğinde cetvel kullanılarak çokgenler oluşturulur.Bu çokgenlerden oluşan örüntü farklı sıra takip eden renklerle boyanarak desen oluşturulabilir. Desen yerine değişik hayvan,meyve,çiçek gibi figürler yapılabilir.

Örüntü ve süslemeler ençok duvar kağıtlarında, yer fayanslarında hatta yollara döşenen parke taşlarında kullanılmaktadır. Çevremize şöyle bir bakarsak gördüğümüz  her şeyde bir örüntü ve süsleme vardır. Dantel oyalardan tutunda, futbol topuna,evlerde döşenen tuğlalarda, halı, kilime kadar her yerlerde kullanırız. Doğada bulunan birçok şeyde de örüntü vardır. Arıların yaptığı  bal petekleri bir örüntüdür, Örümcek ağı yine bir örüntü ve süslemelerdir. Daha da örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir