Neden Tüp Bebek Tedavisine Gerek Duyulur, Kimlere Uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır? Tüp bebek tedavisinin gerekli olduğu durumlar, tüp bebek tedavisi kimlere uygulanamaz gibi konularda bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tüp Bebek Nedir, Kimlere Tüp Bebek Uygulanabilir?

Tüp bebek bayanlardan alınabilmekte olan yumurtaların ve erkekten alınabilen spermin vücut içerisinde olmadan laboratuarlarda tekrardan birleştirerek döllenmesini sağlayan tedavi aşamasına denilen bir isimdir. Döllenmiş olan yumurtaların bölünmeleri ile birlikte embriyolar oluşmaktadır ve oluşmakta olan embriyolar da anne rahmine tekrardan koyulmaktadır. Bu sayede de gebelik başlamış olunur. Oluşan gebelik beraberinde doğal yollar ile oluşmuş olan gebelik aşamasından hiçbir şekilde bir fark ı bulunmamaktadır. Doğal gebelik ile aralarındaki tek fark tüp bebek ile oluşturulmuş olan gebelik unsurunun laboratuar ortamında oluşturularak anne rahmine koyulmasıdır.

Her Kısırlığa Uygulanamıyor!

Tüp bebek yöntemi de her kısırlık problemi yaşayan çifte uygulanmamaktadır. Öncelikle bu tedavinin ne kadar gerekli olduğunu ortaya koyan şartların meydana gelmesi gerekmektedir. Bazı kısırlık unsurlarıda çok küçük bazı müdahaleler beraberinde tedavi edilebilmektedir. Örnek vermek gerekirse yaşam tarzınızda bulunan birkaç unsurun değiştirilmesi de kısırlığı ortadan kaldırmaya yetmektedir. Buradaki en önemli unsur başvurulan doktorun doğru teşhisi yapmasıdır.

Tüp bebek tedavisi kimler için gereklidir diyerek açıklamaya kalkarsak birkaç unsur sayabiliriz. Kadında yumurtalık kanallarının tıkalı olmuş olduğu veya bir çeşit cerrahi işlem ile hasar görmüş olması ve alınması unsurlarında tüp bebek yöntemlerine başvurulabilmektedir.

Yumurtlama Elde Edilebiliyor

Yumurtlama beraberinde oluşan bir sorunu bulunan bayanlarda kullanılan ilaçlara rağmen yumurtlama elde edilmektedir ancak kadın hala gebe kalamamaktaysa tüp bebek tedavisi de uygun görülebilmektedir. Bu tür problemler genel olarak polikistik over rahatsızlıklarında seyredilmektedir.

Anne adaylarında ondometriozisin varlığında da tüp bebek tedavileri uygulanabilmektedir.

Erkekte sperm oranı ve sperm kalitesi ile alakalı oluşan bir problem varsa tüp bebek tedavisi yapılabilmektedir. Mikroenjeksiyon yönteminde erkek kısırlığında oldukça fazla oranlarda başarı sağlanmıştır.

Kadınların rahim içerisinde oluşan yapışkanlıklar sebebi ile de tüp bebek tedavisine başvurulabilmektedir.

Bazı cerrahi müdahaleler ile rahim içerisinde olan bu yapışkanlıklar ortanda kaldırılır ve tüp ile yumurtalığın işlevi de başarılı bir şekilde sağlanabilmektedir. Ancak cerrahi işlem ile tüp ve yumurtalığın işlevi başarıya ulaştırılamamış ise veya sağlandığı halde gebelik bulunmuyor ise tüp bebek tedavisi başarılı bir şekilde uygulanabilir.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir