Karma Cilt Özellikleri, Karma Ciltler İçin Uygun Bakım Önerileri

Karma Cildin Özellikleri, Karma ciltler için uygun bakım, Karma Cilt Maskesi Tarifleri, Karma cilt temizliği, Cilt Bakımı hakkında bilgileri kısa ve özet olarak sizlere vermek isteriz.

Karma cilt yapısı, aşamalı olarak her iki cilt tipinin de etkin olduğu ve bakım konusunda en sık kararsızlık yaşanan cilt tipi olarak bilinir. Karma cilt yapısına sahip kişilerin genel cilt özelliklerine bakıldığında T bölgesi olarak adlandırılan alından başlayan ve burnun alt bölümüne kadar olan alanın yağlı, diğer bölümlerin ise kuru olduğu göze çarpmaktadır.

Karma cilt yapısında karşılaşılan sorunlar arasında cilde hangi bakım ve temizlik ürünlerinin uygulanacağı konusunda yaşanan kararsızlık ilk sırada yer alır. Söz konusu T bölgesinde oluşan yağlanma sebebiyle yağlı cilt tipine uygun olan ürünlerin kullanılması durumunda cildin bu bölümü olumlu tepki verse de yanaklarda kuruma ve pullanma görülebilir.

Karma ciltler için bakım maskeleri

Karma ciltler için bakım maskeleri yapmak isteyenler farklı tarifleri sizler için hazırladık

Bir kahve kaşığı elmanın içini iyice ezerek iki kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın ve yirmi dakika yüzünüzde bırakın. Haftada iki sefer uygulayabilirsiniz.

Yumurta sarısı ve nemlendirici kremi karıştırıp cildinize kalın bir tabaka halinde sürün. 20 dakika bu maskeyi cildinizde beklettikten sonra yıkayıp temizleyin. Haftada 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

Bir tatlı kaşığı bira mayası ve bir tatlı kaşığı ılıtılmış sütün içinde eritilir. Karışım bir saat serin bir yerde bekletilir. Mayalandıktan sonrada tüm yüze sürülür.On dakika kadar ciltte bekletilir ve durulanır.

Az miktarda süt ve rendelenmiş elmayı karıştırıp pişirin. Ilık haldeyken karışımı cildinize sürün. Maskenin kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra yüzünüzü gül suyuna batırılmış pamukla silerek temizleyin.

Karma Cildin Özellikleri ve Bakımı

Karma ciltler için uygun bakım uygulanması gereken ilk şey, cilt bakımı ve temizliğinde losyonların tercih edilmesidir. Bu tür ürünlerin doğrudan karma cilt yapısına uygun üretilmesi hem T bölgesinde hem de yanaklarda oluşan farklı özelliklerin bir arada değerlendirilmesini sağlar. Aynı zamanda kapatıcı ve nemlendirici kullanımında da seçeceğiniz ürünlerin mümkün olduğunca doğal yapıda olması gerekmektedir.

Karma cilt temizliğinde temizliğin mutlaka gece yapılması ve atlanmaması gerekir. Gün içerisinde sık, sık yüzünüzü yıkamanız, yanaklarınızda hızla kırışmaya neden olabilmektedir. Uzmanlar tarafından verilen önerilerde ise bu cilt tipine sahip kişilerin mümkün olduğunca kullanacağı ürünlerde doğal maske ve kürleri tercih etmesi önerilirken bal, maden suyu ve limon suyu karışımının oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir