Kara Fatma Kimdir Gerçekte Yaşamış mı Tarihte Varmı Yokmu

Vatanım Sensin Kara Fatma (Fatma Seher Erden) Kimdir, Gerçekte Yaşamış mı Tarihimizde Varmı Yokmu 

Kanal D ekranlarının sevilen ve ilgiyle izlenen dizisi Vatanım Sensin’ e Kara Fatma lakabı ile bilinen Fatma Seher Erden adlı karakter dahil olmuştur. Bu karakter gerçek tarihte yaşamış mı, tarihte var mı yoksa hayali bir karakter mi gibi sorular izleyenlerin kafalarını karıştırmaktadır. Vatanım Sensin bölümde Demet Evgar’ın canlardırdığı Kara Fatma (Fatma Seher Erden) kimdir gerçekte varmıdır gibi sorulan yanıtları yazımızın devamında bulabilrsiniz.

Kara Fatma Kimdir Gerçekte Yaşamış mı Tarihimizde Varmı Yokmu 

Kara Fatma lakabıyla tanınan (Fatma Seher Erden), 1888 senesinde Erzurum’da dünyaya gelmiştir. Adını tarihe  altın harflerle yazdırmış Balkan, Kafkas ve Kurtuluş Savaşında çeşitli cephelerde çatışmış bir Türk kadın kahramanıdır. Kara Fatma zengin bir ailenin kızı olan ve kocasının vefat etmesinin ardından İstanbul’a Kasım Paşa semtine yerleşmiştir. Birinci dünya savaşı sırasında Ülkemizin düşmanlar tarafından işgal edildiği o dönemlerde   yeğeniyle birlikte Anadolu topraklarına geçmiştir.

1919 Milli mücadelenin başladığı ilk günler de Yunanlıların İzmir’ i işgal ettiğini ve çeşitli zulmler yaptığını duyunca cepheye koşmuş bir kadın olmasına reğmen, Vatanın düşman istilasından kurtulması için Sakarya Meydan Savaşı ve “Başkomutanlık Meydan Savaşına” katılmıştır. Gösterdiği kahramanlıklar neticesinde de Kara Fatma Üsteğmen rütbesi alan ilk Türk kadın subayı olmuştur. Türk Milleti büyük bir minnet borçludur. Türk Halkı minnet borcunu ödemek için kendisine İstiklal madalyasına layık gördü fakat kendisine bağlanan emekli maaşını almayarak Kızılay’a bağışlamıştır. Bir süre büyük sıkıntılar ve yokluk içerisinde yaşayan Kara Fatma 1954 yılında TBMM tarafından tekrar aylık bağlanmış bir yıl sonra Erzurum ilimizde de vefat etmiştir.

Tarihimizi aydınlatan ve tarihimizi bizlere tekrar hatırlatan Vatanım Sensin adlı dizide Demet Evgar Kara Fatma (Fatma Seher Erden) karakterine canlandıracaktır. Kara Fatma Milli mücadele yıllarında büyük kahramanlıklar yapan adını altın harflerle yazdıran gerçek bir Türk Kadınıdır.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir