Halıdaki İnatçı Lekeleri Çıkarmak İçin Pratik Bilgiler

Halıdaki inatçı lekeleri halı temizlemenin püf noktaları, halıdaki lekeler nasıl çıkarılır, çay dökülen halı nasıl kolaylıkla temizlenir, halıdaki zor leke için ne yapılır, lekeli halılar nasıl temizlenir gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Halıdaki İnatçı Lekeleri Çıkarmak İçin

Halılar çabuk kirlenir ve  bir o kadarda zor temizlenir. Halı silmek ve halıların temizliği oldukça zor, zahmetli ve bir o kadar da yorucu bir iştir. Bazı inatçı lekeler vardır ki çıkartması hayli zordur.

Halıya yapışan sakız nasıl çıkar?

Halıdaki İnatçı Lekeleri Çıkarmak İçin Pratik Bilgiler

Sakız halının üzerinde  yapışkan bir kir oluşturur. Halının üzerine  yapışmış ve kurumuş  sakız lekelerinin yumuşaması için biraz yağ çözücü sıkın 5-10 dakika bekleyin halıya yapışan sakız  tanecikleri  yumuşayacaktır. Sonra  sodalı su yapın ve  temiz bir bezi lekenin üzerine bastırmak ve birkaç dakika bekleyin bu yeterli olacaktır. Sakız lekelerinin çıktığını görürsünüz.

Yağ lekesinin Çıkartılması

 

Yağ lekeleri  çıkartılması oldukça zordur.  Halıdaki yağ lekelerini çıkartmak   yağlı  lekelerin üzerine bir gece öncesinden  mısır nişastasını lekenin üzerine dökün. Elektrikli süpürgeyle nişastaları çektirin.Yağ lekeleri çıkacaktır. Leke ve kalıntı  hala varsa  lekekaybolana kadar  lekenin üzerine bir bez yardımıyla sirke uygulayın. Yağ  kirlerini gidermek için yağ çözücülerden de faydalana bilirsiniz.  Ardından havlu peçete veya temiz bir bez yardımıyla leke kaybolana dek silebilirsiniz.  Durulamak içinde  nemli bir süngerle  lekenin üzerini iyicemen silin.

Şurup , Şekerli su ve reçel gibi yapışkan lekeleri nasıl çıkarta biliriz.
Mutfak halımızın üzerine dökülen şurup, tatlı, şekerli su  veya reçelin halıya dökülmesi bir felakettir. Yapışkan lekerin çıkartılması da oldukça zordur.  Bu  gibi şekerli ve yapışkan sıvı lekelerin temizliğinde yapmamız gereken , bir çay kaşığı bulaşık deterjanını bir çay kaşığı ılık suyla karıştırarak bir solüsyon elde edip, spreyli bir kaba koyup  lekenin üzerine sıkmamız gerekir. Sonra kağıt havlu veya temiz bir bez yardımıyla  silelim.  Sonrada temizbir su ileiyice silip duruluyalım.ap lekesinin temizlenmesi:
Şarabın tanen içermesi nedeniyle şarap lekelerinin yok edilmesi bazen çok zordur. Halıdaki kırmızı ve beyaz şarap lekelerini yok etmek için bazı basit solüsyonlar vardır. Örneğin, eğer halıya kırmızı şarap döküldüyse, lekenin üzerine derhal bir bardak beyaz şarap dökün. Beyaz şarap kırmızı şarabı etkisiz kılacak, böylelikle leke kaybolacaktır. Beyaz şaraptan kaynaklanan lekeleri ise bir miktar sirkeyle bastırmanız yeterli olacaktır. Her iki lekeyi yok etme metotları da beş dakikadan az bir zamanı alır.

Halıya Dökülen Uhu Lekesi

Halıdaki İnatçı Lekeleri Çıkarmak İçin Pratik Bilgiler

Halımızı ne kadar temiz tutmaya çalışsakda bazen istenmeyen kazaları da engel olamıyoruz.  Çocuğumuz ödev hazırlarken veya  bir tamirat yaparken aksilikler çıkar çeşitli kazalar meydana gelebilir.Hiç beklemedik zamanda  halının üzerine yapışkan veya uhu döküldüğünde ne yaparsınız?  Hemen panikleriz. Öncelikle bu gibi durumlarda asla paniğe kapılmayın. Aslında halı üzerinde oluşan uhu lekelerini temizlemek sanıldığı kadar zor değil  çok da basittir.

Uhu lekesi  ıslak ve yeni oluştuysa, halı üzerinden çıkarılması da o derece kolaydır.İlk yapmamız gereken iş  lekenin üzerini ılık bir süngerlerle bastırın. Ardından ılık sirkeye bastırılmış bir bezi lekenin üzerine yerleştirin ve lekenin üzerinde yaklaşık yarım saat bekletin.

Bu işlemden sonra uhu bezle silindiğinde kolaylıkla yok olacaktır. Ancak  leke eski ve çok kurumuşsa eğer  bir bıçak veya spatula yardımıyla halının lekeli kısmını hafifçe kazıyın.Sonra sirkeye batırılmış havluyu lekenin üzerine  bastırın. Eğer  bu temizleme yöntemleri  lekenin yok edilmesini sağlamazsa,  kuru temizleme çözücülerinden birini kullanın. Dikkat etmemiz gereken nokta ise halınızın ürün  kullanım kılavuzuna bakıp sonra işlem yapabilirsiniz.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir