Hafıza Güçlendirme Teknikleri, Altın Kuralları

Hafıza Güçlendirme Teknikleri, Altın Kuralları, Hafıza Nasıl Güçlendirilir, Hafızayı Güçlendiren Egzersizler, Bitkiler nelerdir kısa ve özet olarak sizler için hazırladık

Hafızayı Güçlendirmenin Altın Yolları

Karşılaştığınız bireylerin isimlerini sürekli unutuyorsanız, anahtarlarınızı bıraktığınız yeri unutuyorsanız veya ocağın altını söndürüp söndürmediğinizi unutuyorsanız bunlar aslında ciddi hafıza sorunları olabilmektedir. Nadiren de olsa çoğu kişi unutkanlık sorununu yaşayabilmektedir fakat bunlar eğer çok sık bir şekilde oluyorsa aslında ortada ciddi bir sorun var demektir. Foxnews haberlerine göre 20 yaşların başlarından itibaren beyinler nöron kaybetmeye başlamaktadır ve vücut beynin elverişli şekilde çalışmasını engelliyor olan kimyasalları çok daha az bir şekilde üretmeye başlıyor.

Ancak tabiî ki de bu yavaşlamayı durdurabilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde yaşarsanız sağlıklı bir beyne sahip olabilirsiniz. Henüz unutkanlık sorunu için erken yaşta iseniz tavsiyelerimize bir göz verin. Sürekli olarak sağlıklı gıdalar tüketmelisiniz. Dengeli bir şekilde besin tüketmek sadece vücudumuzun belli noktaları için gerekli değildir. Beynimiz ve hafızamız için de son derece önem arz etmektedir. Amerikan Nöroloji Akademisi’ne göre çilek, ıspanak, portakala ve havuç antioksidan açısından zengin meyvelerdir ve bu meyve ve sebzeleri tüketmek felç riskini %11 oranında azaltmaktadır.

Hafızayı Güçlendiren Bitkiler

Farklı bir araştırmaya göre ise kızılcık,yaban mersini ve üzümde olan antioksidanlar ve polifenollerin diğer insanlar ile iletişim için son derece önem arz eden beyin hücrelerinin yeteneğini yükselttiğini ve beynimizin yaralanmalarda kolay bir şekilde etkilenmesini önlediğini belirtiyor.

Meyve ve sebzelere ek olarak niasin ve folik asit gibi B vitaminleri de zerdaçlın aktif maddesi curcumin gibi bileşenler hafıza kaybını önlüyor ve Alzheimer hastalığı oluşma riskini son derece yüksek oranlarda düşürüyor.

Sürekli olarak egzersiz yapmalısınız. Kaslarımızın şekillerini korumak için de egzersiz yapılmalıdır. Ancak egzersizin zihninize çok faydası olduğunu belirtmeden geçemeyiz.

Hafızayı Güçlendiren Egzersizler

Kardiyovasküler egzersiz hafıza kaybını ciddi anlamda önlüyor. Doktorlar ise bu egzersizin beynimize giden kan dolaşımını düzelttiğini ve yaşlanmaya bağlı olan beyin dokularının kaybını da ciddi oranlarda azalttığını belirtiyorlar. Beyin taraması çalışmalarında ise fiziksel egzersiz yapan yaşlı erkeklerin gri maddelerinin yapmayanlardan çok daha iyi olduğunu belirtiyorlar.

Zihninizi daha da keskinleştirmek için çeşitli yarışmalara katılmanıza da hiçbir şekilde gerek yok. Zihin ve vücut egzersizleri hafıza kaybı ile mücadele edebilmektedir. Basit olarak aeorobik egzersizlerini rutin şekilde yapın fakat aşırıya da kaçmanıza gerek yok.

 

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir