Fransa’nın Yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Kimdir Kısaca Hayatı

Asıl İsmi: Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron
Emmanuel Macron Doğum Tarihi : 23 Mayıs 1984
Emmanuel Macron Nereli: Amiens, Fransa
Emmanuel Macron EğitimiParis Ouest Nanterre La Défense Üniversitesi’nde felsefe bölümünü mezunu

Emmanuel Macron Kimdir, Kısaca Hayatı

Fransa’nın Yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 21 Aralık 1977 yılında Amiens- Fransa’ da dünyaya gelmiş bankacı, bürokrat ve siyasetçidir. Paris Ouest Nanterre La Défense Üniversitesi’nden felsefe bölümünden mezun olmuştur. 39 yaşında olan Macron, yapılan anket sonuçlarına göre Fransa seçiminin ikinci turunda oyların %60’dan fazlasını alarak Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı olarak seçilecektir. Amerikan bari mitingleri, şık duruşu ile 39 yaşında olan genç bir siyasetçi olması nedeniyle medyadaki popülaritesini seçilmesinin ana sebeplerinin başında gelmektedir. 2017 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerine en güçlü Cumhurbaşkanlığı adayıdır.

Bu yazımızda Fransa’nın Yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Kimdir, Emmanuel Macron Kısaca Siyasi Hayatı, Evliliği, Kariyeri hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Emmanuel Macron Kariyeri, Siyasi Hayatı

Emmanuel Macron Fransa’nın Mülkiyesi denilen Paris Siyasal Bilgiler’den mezun olmuştur. Macron 2009 senesine üç yıl Sosyalist Partisinin üyesi olmuştur. 2012 yılından sonra Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın baş danışmanlığını yapmıştır. Macron ardından Ekonomi, Sanayi ve Digital İşler Bakanı olarak görevlerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı François Hollande’ın güvendiği ve keşfettiği isimlerden birisidir. İki yıl önce kimsenin tanımadığı siyasetçi olan Emmanuel Macron Fransa’ da yapılan son seçimlerle en popüler birisi haline geldi. olarak ülke ekonomisinin başına getirdiği Macron, 2 yıllık görevinin sonunda Hollande’a ve Sosyalist Parti’ye kazandırarak, bakanlık görevinden istifa etmiştir.

15 Mayıs 2012’de  Cumhurbaşkanlığı genel sekreter yardımcısı olarak görev almış Temmuz 2014’te bu görevden ayrılmıştır. 2. Manuel Valls Hükümeti’nde görev almış, Ekonomi, Sanayi ve Dijital Ekonomi Bakanlığı yapmıştır.

Nisan 2016 yılında “En Marche” hareketini başlatmış olan Macron, bu hareketi ile  ne sağcı ne de solcu olduğunu sadece orta yoldan yürüyen biri olarak iş dünyasının siyasilerin desteğini arkasına almayı başardı.

Macron yasası” ismiyle de bilinen “ istihdam, büyüme, ekonomik şartların eşitliği” hakkındaki yasası gelmektedir. Kendine has sosyal politikaları bulanan bir çok alanı kapsayan, iç açıcı sonuç vermeyen politikaları çogu zaman büyük bir eleştiri odağı olmuştur.

Emmanuel Macron Evliliği

Macron’un  sıradışı  bir özel hayatı vardır. Macron ailesinin karşı gelmesine rağmen kendisinden 24 yaş büyük olan lisedeki öğretmenlerine aşık olmuş ve onunla evlenmiştir. Mutlu bir evliliği vardır. Lise öğretmeni daha önce bir evlilik yapmış ve bu evliliğinden olan üç çocuğuna da babalık yapmaktadır.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir