Folik Asit Nedir, Hamilelikte (Gebelikte) Folik Asit Kullanımı

Bir vitamin türü olan ve gebelik döneminde olan hemen, her bayana önerilen folik asit, B grubu vitaminler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda folbiol, folic plus gibi ilaçlar halinde de sunulan bu vitamin, doğal olarak tüketilen besinlerden de alınabilmektedir.

Bu yazımızda folik asit nedir, gebelikte folik asit kullanımı gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Folik Asit Nedir? Hamilelikte (Gebelikte) Folik Asit Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Folik Asit Nedir, Hamilelikte (Gebelikte) Folik Asit Kullanımı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi folik asit, B grubu vitaminlerden birisi olup gebelik döneminde alımı hemen her anne adayına tavsiye edilmektedir. Bilinen diğer isimleri vitamin B9, vitamin Bc, folic acid, folacin, folasin olup doğal olarak yeşil sebzeler, mercimek, ıspanak, ceviz, fındık, karaciğer, yumurta sarısı ve baklagiller ile ayçiçeğinden alınabilmektedir. Fakat bu besinlerin tek başına alınması, gebelik döneminde oluşabilecek sorunları önlemeye yeterli olmayacağı için doktorlar tarafından ilaç olarak alımı da önerilmektedir.

Gebelik döneminde alınmasının önerilmesinde, kullananlara oranla, kullanmayan kişilerde anomalinin daha fazla görülmesi etkilidir. Kullanımına sanılanın aksine gebelik döneminde başlamak yerine gebelikten üç ay önce başlanması yararlı olacaktır. Ancak gebeliğin ne zaman olacağı bilinmediği için planlanan dönemde kullanımı daha faydalı olacaktır.

Folik asit kullanımında mutlaka uzman önerisi göz önünde bulundurularak

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir