Fatih Çıtlak Kimdir, Nereli, Hayatı, Eserleri Hakkında Bilgiler

Ekranların tanınan yüzlerinden birisi olan, özellikle ramazan aylarında ATV gibi kanallarda yapmış olduğu sohbet ve dini bilgilendirme programlarıyla hatırlanan Fatih Çıtlak ya da asıl ismi ile Mehmet Fatih Çıtlak, 1967 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yaşamını halen burada sürdürmekte olan Fatih Çıtlak, ilk ve orta eğitimi sonrasında Fatih İmam Hatip Lisesinde eğitim almış ve buradan mezun olmuştur.

Lise eğitimi sonrasında Marmara Üniversitesi Türkoloji bölümüne giren ve burada Arapça ile İslami bilgiler üzerine eğitim alarak mezun olan Fatih Çıtlak, gerek İslam Tarihi gerekse de tasavvufi konularda hem televizyon kanallarında hem de radyo programlarında birçok sohbet ve söyleşiye katılmıştır.

Söz konusu televizyon programları dışında konuşmacı olarak yer aldığı sempozyum, panel ve konferanslarda büyük ilgi görürken son yıllarda daha çok televizyon programlarında yer almaktadır. Aktif olarak Pendik Yunus Emre Kültür Merkezinde mesnevi sohbetlerine katılan Cumhuriyet tarihi içerisinde en uzun süreli katılımı yakalayan Fatih Çıtlak¸halen bu alanda çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yazımızda Fatih Çıtlak kimdir, Fatih Çıtlak yaşamı ve Fatih Çıtlak çalışmaları gibi konularda bilgiler yer almaktadır.

Fatih Çıtlak Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Aktif olarak İstanbul’da yürüttüğü çalışmalar ve ekranlarda yer aldığı programlar dışında Kültür Bakanlığına bağlı olan İstanbul Tarihi Türk Müziği topluluğunda misafir sanatçı ve semazen olarak yer almış hem yurtiçi hem de yurt dışında birçok organizasyonda bulunmuştur. İstanbul Bilim, Sanat ve Kültür Derneği kurucuları arasında bulunan Fatih Çıtlak, hem Osmanlıca hem de Hat derslerine de dahil olmaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın eşi Reyyan Uzuner’in dayısı olan Fatih Çıtlak, evli olup dört çocuğu bulunmaktadır. Bir dönem TRT’de Gece Kahvesi isimli ramazan programları yapan Fatih Çıtlak, ATV’de iki yıl boyunca sahur saatinde ekranlarda yer almıştır. Ayrıca 2014 yılında yine ATV ekranında yayınlanmış benzer içerikli bir programı daha sunmuştur.

Aktif kariyeri boyunca yazar olarak da çeşitli eserler sunan Fatih Çıtlak’ın yayınlanan eserleri arasında Huzur Defteri, Aşkın Bir Noktası, Nur Kandili, Mesnevi Şerhi, Padişah – Cariye Kıssası, Mektup, Beyit ve Dinle gibi eserleri bulunur.

 

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir