Evde Hakiki Kayseri Sucuğu Ve Sucuk İçi Nasıl Yapılır?

Ramazanda iftar sofraların olmazsa olmazlarından birisi sucuk veya sucuk içidir. Özenle hazırlanan iftar sofralarında baş köşeyi alır. Hazır alınan sucuk içinin içerisinde ne olduğunu bilmediğimizden severek yiyemeyiz. Ama kendimiz yaparsak içimize sine sine yeriz. Evde kolay bir şekilde sucuk yada sucuk içi yapmaya ne dersiniz. Haydi gelin birlikte kendimiz sucuk içi yapalım.

Bir Kayseri’ li olarak evde kendimizin yaptığı sucuk içinin yapılışını sizlere anlatmaya çalışacağım. Sucuk içi yapımı sanıldığı kadar da zor değil. Şimdiden afiyet olsun.

Hakiki Kayseri Usulu Sucuk İçi Nasıl Yapılır

Gerekli Malzemeler

1  kilo dolmalık yağlı  kıyma

2 bir çorba kaşığı kırmızıbiber

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı kimyon

20 diş sarımsak normal boyda

yarım çay kaşığı tarçın

1 çay kaşığı avcar

Tuz

Dana Bağırsağı

Hazırlanışı

Kıymayı yoğuracağınız bir kaba koyun, içine baharatları ve iyice makinadan çekilmiş veya ezilmiş sarımsağı koyarak yaklaşık 10 dakika yoğurun. Sonra az miktarda sucuk içi alarak tavada kızartın tuzunu ve baharatını kontrol edin. Arzunuza göre baharatları ve sarımsağı artırabilirsinizde. Sucuk yapmak içinde yukarıda hazırladığımız sucuk içini kıyma makinasına koyup bağırsaklara huni yardımıyla hiç ara kalmayacak şekilde doldurunuz ve halka yapınız. Bağırsağa doldurma işi bitince sucuk halkalarını asıp biraz kurumasını bekleyin. Fazla suyunun çıkması için de sucuk halkalarını toplu iğne yada çatal yardımı ile bir kaç yerinden deliniz. Sucukları serin bir yere asıp kurumasını bekleyin. Sucuk ve sucuk içimiz bu şekilde yemeye hazır hale gelmiş oldu.

Afiyet olsun

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir