Erzurum İlinin Başlıca Özellikleri, Neleri Ünlü, Nesi Meşhur?

İllerimizi ve neleri meşhür olduğunu tanıtmak istiyorum sizlere. 26  Plaka kodlu Erzurum   İlimizin  başlıca özellikleri nelerdir kısaca anlatmaya çalışacağım.

Erzurum İlinin Başlıca Özellikleri

Erzurum İlinin Başlıca Özellikleri, Neleri Ünlü, Nesi Meşhur?

Erzurum deyince aklımıza Erzurum’ un çok soğuk bir il olduğu gelir. Evliya Çelebinin sözleri gelmektedir. Erzurum’ un soğunu anlatmak için ” kedi damdan dama atlarken buz tuttu” der Evliya Çelebi.

Erzurum iki coğrafi bölgede toprakları bulunan bir ilimizdir. Erzurum İlinin yüzölçümü yaklaşık olarak 25.066 km² kadardır. Erzurum İlinin toprakların kuzey kesiminde bulunan yani İspir, Narman, Oltu, Olur, Pazaryolu, Tortum ve Uzundere İlçelerinin toprakları, Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz sınırları içinde kalmaktadır. Fakat bu kesim, İl topraklarının yaklaşık % 30’ luk bir payını oluşturur. Geriye kalan % 70 gibi önemli bir pay, Doğu Anadolu Bölgesi dahilinde yer alır. İl, arazi büyüklüğü bakımından, sırayla Konya, Sivas ve Ankara İllerinden sonra, Türkiye’ nin 4. büyük ili konumundadır.

Erzurum İlinin Neleri Ünlü, Nesi Meşhur?

Erzurum İlinin Başlıca Özellikleri, Neleri Ünlü, Nesi Meşhur?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kenti olan Erzurum oldukça eski bir yerleşim birimidir. Palandöken Dağı eteklerinde kurulu olan kent son yıllarda kış turizmi açısından büyük önem kazanmıştır. Tarihi yönden çok zengin birçok eseri barındıran ve adeta bir kültür merkezine benzeyen kent günümüzde önemli bir turizm potansiyeli taşımaktadır.

Erzurum’ un Oltu taşı çok meşhurdur. Oltu taşıyla yapılan süs eşyalar, aksesuarlar şehrin geçim kaynağıdır. Bundan başka Palandöken Kayak Merkezi,  Cirit,Tortum Gölü ve Şelalesi , Narman Peri Bacaları, Ata Barı halk oyunu, Çobandede Köprüsü meşhurdur.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir