Diyarbakır’ın Başlıca Özellikleri, Neleri Ünlü, Nesi Meşhur?

İllerimizi ve neleri meşhur olduğunu tanıtmak istiyorum sizlere. 21  Plaka kodlu  Diyarbakır İlimizin  başlıca özellikleri nelerdir kısaca anlatmaya çalışacağım.

Diyarbakır’ın Başlıca Özellikleri

Diyarbakır'ın Başlıca Özellikleri, Neleri Ünlü, Nesi Meşhur?

Diyarbakır’ın en meşhurları arasında tarihi yapılar da var. Bunlar Diyarbakır Surları, Asur Kalesi, Behram Paşa Camii ve Malabadi Köprüsüdür. Diyarbakır’a gidipte buraları ziyaret etmeden dönemeyin.

Doğal yapı. Dağlarla çevrili, ortası çukurlaşmış bir alanda yer alan Diyarbakır, yüzey şekilleri bakımından düzenli bir yapı gösterir. Güneydoğu Toroslar’ın kolları kuzey kesimini batıdan doğuya doğru, boydan boya engebelendirir. Kuzeybatısında Malatya Dağlarının bir sırası olan Maden Dağları (2.230 m), kuzeydoğusunda ise İnceburun ve Haçreş dağlan uzun sıralar biçiminde uzanır. İnceburun Dağları Kuştaşı Tepesinde 1.726 m’ye, Hacreş Dağları ise Hasar Tepesinde 2.761 m’ye erişir. Güneybatıdaki Şanlıurfa sınırında Karacadağ yer alır. Kollubaba Tepesinde 1.957 m’ye yükselen Karacadağ sönmüş yanardağdır, ilin en yüksek noktası, Kulp’un kuzeydoğusunda 2.813 m’ye ulaşan Tosun Tepesidir.

Diyarbakır’ın Neleri Ünlü, Nesi Meşhur?

Diyarbakır denince ilk çok meşhur olan tadından yenmeyen karpuzu gelmektedir ilk akılımıza. Malabadi Köprüsü,  Diyarbakır Surları, Ergani Bakırı, Behrampaşa Camii,  Delilo Halkoyunu,  Deliller Hanı, Diyarbakır Sokakları, ( Küçeler ) Hilar Kayalıkları,Çermik Kaplıcası, Meryem Ana Kilisesi,  Sarı Saltık Türbesi ve çok ünlü Diyarbakır peyniri gelmektedir.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir