Çanakkale Hangi Bölgede Nereden Nasıl Gidilir, Ulaşımı Nasıldır?

Çanakkale tarihin en kanlı savaşlara ev sahipliği yapan şehitlerinin ebedi güzergahı, en kanlı savaşların yapıldığı bir yerdir. Tarihe Çanakkale Geçilmez imzasını şehitlerin kanı ile yazmış olan bu kutsal şehre her yıl binlerce kişi turist olarak gezmektedir. Bu güzel ve kutsal şehrimiz olan Çanakkale hangi bölgede, nereden ve nasıl gidilir, ulaşımı nasıldır gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Çanakkale Hangi Bölgede

Çanakkale ilimiz, Marmara Bölgesinde bulunmaktadır. Çanakkale ilimizin bir kısmı da Ege bölgesi içinde yer almakta lakin Marmara bölgesinde yazılmaktadır. Çanakkale, yarım milyona yakın nüfusu ve ulusumuzun kurtuluş mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı bu topraklarda yapılmış ve sayısız vatan evladı şehit olmuş ve bu şehidimize ev sahipliği yapmaktadır.

Çanakkale İlimiz, Türkiye Cumhuriyetinin kuzeybatısında, topraklarının büyük kısmı Marmara Bölgesinin sınırları içinde kalan, 25° 40′ – 27° 30′ doğu boylamları ve 39° 27′ – 40° 45′ kuzey enlemleri arasında yer alan 9.887 km²’lik bir alana sahip Anadolu ve Avrupa kıtalarında toprakları bulunan, kendi adını taşıyan boğaz ile ikiye bölünmüş Trakya’da İstanbul’dan sonraki en büyük şehridir.

Anadolu’nun en batı noktası olan Baba Burnu ile Türkiye’nin en batı noktası Gökçeada’daki İncirburnu il sınırları içindedir. Ege Denizi’nde Türkiye’ye ait en büyük adalar, Bozcaada ve Gökçeada, Çanakkale iline bağlıdır.

Çanakkale’ ye Nasıl Gidilir Ulaşım Nasıldır?

Çanakkale’ye Deniz Yoluyla Ulaşım ; Gelibolu ilçesinde feribota bindikten sonra Lapseki yada Çardak iskeleleri üzerinden karayolundan 30 KM mesafe katederek Çanakkale’ye ulaşabilirsiniz.

Eceabat İlçesinde bulunan Eceabat iskelesindeki GESTAŞ isimli firmaya ait feribotlarla Merkez İskeleye Yada Kepez Limanına ulaşabilirsiniz.
Eğer Feribot sırası çok bekleyemem diyorsanız son bir seçerek söyleyelim Kilitbahir Köyünde yer alan özel firmalara ait motorlarla 15 dakikalık bir zaman zarfında Çanakkale Merkez İskelesine ulaşabilirsiniz.

Çanakkale’ye Hava Yoluyla Ulaşım : Hava Yolu İle Çanakkale İline Ulaşım Mümkündür.

Çanakkale İline Kara Yoluyla Ulaşım : Anadolu Yakasındaki Tüm İllerimizden Ulaşım Mümkündür..

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir