Yahya Kemal Beyatlı Kimdir, Edebi Kişiliği, Hayatı Ve Eserleri

Ünlü Edebiyatcılarımızı tanıtmaya devam ediyoruz. Yahya Kemal Beyatlı Kimdir, Kısaca Hayatı, Yahya Kemal Beyatlı’ın edebi kişiliği, eserleri ve kitapları hakkında bilgileri vikipedi anlatımla sizler için

Artık demir almak günü gelmişse zamandan, diyen Ünlü şairimiz Yahya Kemal 1884 Yılında Üsküpte doğmuştur.

Yahya Kemal Beyatlı Kimdir?

Yahya Kemal’ in asıl ismi Ahmet Agah’ tır.  2 Aralık 1884  de  Üsküp’te dünyaya gelmiştir. İlk öğrenimini İstanbul Vefa Lisesinde okumuştur.1903 yılında  Paris’ e giderek fransızca eğitimi almış ve Fransızcasını ilerletmiştir. Dokuz sene  Paris’te kalmıştır. Yurda döndükten onra 1923 yılında Urfa Millet Vekilliği yapmıştır.

Şair, yazar, siyaset adamı ve diplomat kimlikleri ile bilinen, Cumhuriyet dönemi öncesinde ve sonrasında aktif olarak farklı görevlerde bulunan Yahya Kemal Beyatlı, 2 Aralık 1884 tarihinde Üsküp’te doğmuş ve 1 Kasım 1958 tarihinde İstanbul’da ölmüştür.

Bu yazımızda Yahya Kemal Beyatlı kimdir, Yahya Kemal Beyatlı hayatı gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Yahya Kemal Beyatlı Edebi Kişiliği 

Yahya Kemal Beyatlı Kimdir, Edebi Kişiliği, Hayatı Ve Eserleri

Cumhuriyet dönemi öncesinde doğmasına karşın, dönemin en önemli şairlerinden birisi olan, Türk şiirinin gelişimine büyük katkılar sağlayan Yahya Kemal Beyatlı, Divan edebiyatı ve modern şiir arasında köprü görevi üstlenen isimlerden birisidir. Tevfik Fikret, Mehmet Âkif Ersoy ve Ahmet Haşim’in aralarında bulunduğu dört aruzcudan biri olarak kabul edilen Beyatlı, milletvekilliği ve bürokratlık gibi görevlerde üstlenmiştir.

İlk eğitimini Üsküp’te almasına karşın 1897 tarihinde buradan ayrılarak ailesi ile birlikte Selanik’e yerleşmiştir. Annesinin veremden öldüğü bu dönemde çok etkilenen Beyatlı, babasının ikinci kez evlenmesinden sonra kısa süreliğine Üsküp’e gitmiş ancak Selanik’e geri dönmüştür. Orta Eğitimini almak üzere 1902 tarihinde İstanbul’a gelişi ise onun için bir dönüm noktası olmuştur.

Vefa Lisesinde eğitim almaya başlaması, İrtika ve Malumat gibi dergilerde şiirler yayınlaması, hem etkisi altında kaldığı Jön Türkler hem de Fransız romanlarının etkisi onun Paris’e kaçmasına neden olmuştur. Yaşamı boyunca çeşitli dergilerde yazmış, yayınlar çıkarmış ve siyasi alanda da önemli görevler üstlenmiştir.

Cumhuriyet döneminin en usta şairlerindendir. Türk edebiyatı tarihinde içinde “Dört Aruzcular”‘dan biri olarak kabul edilmektedir. Sağlığında Türk edebiyatının baş aktörleri arasında kabul edilmiş ancak hayatta iken hiç kitabı yayınlamayan bir şairimizdir.

Yahya Kemal Beyatlı’ nın Eserleri

Şiirleri
Kendi Gök Kubbemiz
Rubailer ve Hayyam Rubailerini Türkçe Söyleyiş
Bitmemiş Şiirler

DÜZYAZI:
Aziz İstanbul
Eğil Dağlar
Siyasi Hikayeler
Siyasi ve Edebi Portreler
Edebiyata Dair
Çocukluğum Gençliğim Siyasi ve Edebi Hatıralarım
Tarih Musahabeleri
Mektuplar-Makaleler

 

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir