Topuk Çatlakları Neden Olur, Ne İyi Gelir, Tedavisi Nasıldır

Ayak Topuğu Çatlakları Neden Olur, Topuğu Çatlakları Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bilhassa yaz aylarında daha da çok atran topuk çatlakları hem acı vermek ve bazende enfeksiyon alarak daha kötü sonuçlara neden olmaktadır. Özellikle Şeker hastaları topuk çatlaklarına çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Topuğu Çatlakları Tedavisi

Topuk Çatlakları Neden Olur, Ne İyi Gelir, Tedavisi Nasıldır
Topuk bölgesindeki çatlaklar normal yaşantımızda yürüyüş ve ayakta durma gibi yapacağımız kolay işlemleri zorlaştıran bir hastalık türüdür. Topuk çatlamasını önlemek, topuk çatlaması rehabilitasyonu kadar ehemmiyetli bir yer tutmaktadır. Doğru ve düzenli olarak yapılan ayak ve topuk bakımı ilerleyen süreçlerde topuk çatlaması gibi bir problemi önlenmiş olacaktır.

Şayet bakımlara ehemmiyet verilmemiş ve topuk çatlakları oluşmuş bir ayağa sahipseniz rehabilitasyon edilmediği sürece çatlakların boyu ve eni daha da artarak kanamaların görülmesine kapı aralayabilir. Ayrı olarak bağışıklık sistemi zayıf bir insansanız çatlaklarda görülen enfeksiyonlar ciddi irinlere kapı aralayabilir.

Topuk çatlaklarının ana nedenlerinden bir tanesi nem yetersizliğidir. Ayak tabanınızdaki cilt yapısı genel olarak sert, pürüzlü ve kuru bir yapıdadır. Bu vaziyetin sebebi topuk cildinde bulunan ter bezi sayısının az olmasından kaynaklanır. Cilt içerisindeki yağlar, cildinizin yumuşak bir kıvam alması ve kuru bir yüzeye sahip olmamanız için vardır. Şayet kuru bir cilt yapısına sahipseniz cildin elastik yapısı kaybolacağından topuk çatlaklarına kapı aralar.

Yaz aylarında havaların çok sıcak olması nedeniyle ayak topukları çok hızlı kuruyarak çatlakları oluşmaktadır. Hem çok kötü bir görünüm alır ve  hem de bakteri ve mantarın bu bölgeye yerleşmesi için bir taban hazırlamış olmaktadır.

Topuk çatlakları için, papaya meyvesini ezip püre haline getirilip ayak topuklarına uygulanır ve bunu hafta da 2 defa bu kür kullanılırsa topuk çatlaklar yok olacaktır. Ayrıca vazelin ile elma sirkesi karıştırılarak topuklarınıza sürerseniz de çok iyi sonuçlar alacaksınız.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir