Tırnak Batması Nedir, Ne İyi Gelir, Tedavisi Nasıldır?

Ayak Tırnaklarına Özen Göstermelisiniz, Tırnak Batığı Nedir, Tırnak Batığı Nasıl Tedavi Edilir, Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ayak Tırnaklarına Özen Göstermelisiniz?

Vücudumuzu taşıyan ve bedenimizin tüm yükünü çeken ayaklarımızın sağlığını ve sıhhati çok ehemmiyetlidir. Tırnak sıhhati de ayaklarımız için çok önemlidir. Tırnak batığı ise çok acı vermekte ve hayat kalitemizi ehemmiyetli ölçüde etkilemektedir. Daha çok ayak baş parmaklarda oluşan ve bunla birlikte tüm tırnaklarda batık meydana gelebilmektedir.

Tırnak Batması Nedir, Ne İyi Gelir?

Ayak tırnağının kendi özel yapısı nedeniyle oluşan bu problem; yanlış ayakkabı seçiminden de kaynaklanmaktadır.Tırnak batığın bir çok sebebi vardır. Bunların başında ise Sivri uçlu ayakkabılar giyinmek gelmektedir. Sivri uçlu ayakkabılar tırnaklarda batık gelişimini kolaylaştırabilmektedir. Tırnak mantarı gibi kimi tırnak hastalıklarının tırnakta oluşturduğu şekil bozuklukları, tırnakta kalınlaşmalar, tırnakların hatalı ve çok dibinden kesilmesi, travmalar, gebelik dönemi; batık gelişmesinin diğer sebepleri arasında sayabiliriz.

 

Tırnak Batığı Nedir?

El ve Ayak Mantarı Neden Olur, Tedavisi Kısaca Nasıldır?
Tırnak batıkların da çok büyük mesele ızdırap veren bir ağrıdır. Bu ağrı bazen kişinin hayat kalitesini ciddi boyutta etkilemektedir.Günlük hayatında, iş hayatında, gece uyurken ağrı mesele yaratabilir. Bu arada batık tırnak, tırnak yatağında enfeksiyon gelişimine ve tırnaklarda daha kolay mantar oluşumuna da taban hazırlayabilmektedir.Batık olan tırnaklar bilhassa da kadınlarda ağrının yanısıra; estetik görünümü de bozduğu için istedikleri ayakkabıyı giyinmelerine de mani olmaktadır
Tırnak Batığının Çözümüne Gelince:  Net çözüm ise son derece basit ve efektiftir. Yalnızca batık olan kısımın çıkarılması ile sorun analiz edilebilmektedir. Batık olan bölüm lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra tırnak yatağı ile beraber ince bir şerit halinde çıkarılmaktadır. Yalnızca batığı oluşturan ve onu uzatan yatak, başka bir deyişle kök bölüm törpülenerek yine batık tırnak oluşması da önlenmiş olmaktadır. Son derece efektif olan bu işlemle batık tırnak rehabilitasyon edilir. İşlem çok kısa müddet içinde bitirir. İşlem sonrası ise istirahat etmelerine fazla ihtiyaç yoktur. Aksine hasta batık olan bölüm çıkarıldığı için deşarj olmuştur ve hemen günlük hayatına ve iş hayatına dönebilmektedir. Enfeksiyon gelişim rizikonun  önlemek için de gerek görülürse kısa müddetli sistemik antibiyotik veya topikal olarak uygulanabilecek kremlerle rehabilitasyon bitirmiş, hasta sıhhatine kavuşmuş olmaktadır.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir