Tansiyon Neden Düşer, Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir?

Tansiyon Neden Düşer, Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir, Düşük Tansiyon İçin Ne Yapmak Gerekir gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tansiyon Neden Düşer sorunun cevabını vermeden önce tansiyon nedir, tansiyonun tanımına bir göz atalım. Tansiyon vücudumuzda bulunan atardamarlardaki dolaşan kanın, damar çeperine uyguladığı basınç sonucunda ortaya çıkar. Tansiyonun yüksek olması sorun olduğu gibi düşük olması da bazı sorunlara yol açabilir.

Kalbimiz kanı damarlara şiddetle basarsa yüksek tansiyon, zayıf şekilde basarsa düşük tansiyon meydana gelir. Büyük tansiyon kalbin, kan pompalarken uyguladığı basınçtır. Küçük tansiyon ise kalbin gevşemesi anında ölçülen değere denilmektedir. İnsanlarda normal tansiyon değerleri 120 ye 80 arasındadır.  Düşük tansiyon, bir hastalık değildir aslında . Tam aksine tansiyonun normalin biraz altında olması dahada iyidir.  Bu da kalp-damar hastalıklaTansiyon Neden Düşer, Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir?rından daha uzak olmak anlamına gelir. Büyük tansiyonu 12, küçük tansiyonu 8 olanlar normal, büyük tansiyonu 13.5, küçük tansiyonu 8.5’in üzerinde olanlar yüksek , büyük tansiyonu 10, küçük tansiyonu 9/6’dan az olanlar da düşük tansiyon sayılır.

Tansiyon Neden Düşer?

Tansiyon düşmesi ise  kısa süreli ve ani bir  baş dönmeleriyle ortaya çıkar. Mesela  birden bire yataktan kalktığımızda  yada  ani bir hareket yapıldığında baş dönmesi olur. Bu durumda kan dolaşımı tekrar normale dönünceye kadar hasta bir yere oturtulmalıdır. Yada bir yere uzanıp yatmalı ve ayaklanıp kalp seviyesine gelecek şekilde havaya kaldırılmalı ve ayaklarının altına yastık koyup desteklenmelidir. Düşük tansiyondan yakınan kişiler  ani hareketlerden kaçınmalıdır. Yemek aralarını çok uzatmamak gerekir. Bol bol su içemeli. Doktora danışılarak kan basıncını geçici olarak arttıran ve dolaşımı düzenleyen ilaçlar kullanılır. Kahvenin tansiyon yükseltici etkisinden de yararlanılabilir.

Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir?

Tansiyonu düşen kişilere tuzlu ayran veya şekerli su içirilmedir. Eğer şeker hastası değilse kişi şekerli su iyi gelmektedir. Şekerli su tansiyonu dengelemektedir. Başkaca bir zararı yoksa yazın aşırı terleme nedeniyle tuz kaybına bağlı tansiyon düşmelerinde tuzlu ayran içilmesi, tuz ve sıvı alımının arttırılması yararlı olabilir. Çok sık tansiyonu düşen kişi sebebini araştırmak ve nedenini öğrenmek için  vakit kaybetmeden doktora gitmelidir.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir