Saksı Çiçeklerindeki Kara Sinekler Nasıl Yok Edilir?

Evde çiçek yetiştirmeyi hepimiz çok severiz. Ama çiçeklerin etrafında ve odanın içerisinde uçuşan minik siyah sineklerde sevmeyiz. Her yerde uçuşan çiçek sinekleri yok etmek için birbir türlü çareler arar dururuz. Saksı Çiçeklerindeki kara sinekler nasıl yok edilir diye kara kara düşünüyorsanız, Saksı Sineklerinden kurtulmanın yollarını arıyorsanız bu yazımız tam sizler için

Saksı sinekleri neden olur?

Saksı sineklerinin oluşma nedeni, çiçeklere gereğinden fazla miktarda su vermek, bunun yanı sıra kahve ya da çay gibi herhangi içecek artığını dökersek sineklerin oluşumuna uygun ortam hazırlamış olmaktayız. Ardından oluşan sinekler de hızla çoğalmaktadır. Bu yüzden böyle şeylerden kaçınmalıyız ve gerekli suyu bitkiye sağlamalıyız.

Bu sineklerin fazla nemden de oluştuğunu unutmamanız gerekir. Fazla suyu kesip evimizde yetiştirdiğimiz bitkileri açık havaya çıkardığımızda saksı sineklerinden kurtulmak gayet basit olacaktır. Toprağı da biraz kuruduğunda ve açık havada sinekler azalacaktır ve zamanla kaybolacaktır.

Saksı Çiçeklerindeki Sinekler

Bitkileri, özellikle çiçekleri sevmeyenimiz yoktur. Evimizde de çiçek yetiştirmeyi ya da yeşil bir bitki bulundurmayı geçmişten günümüze kadar, özellikle bayanlar huy edinmiştir. Çünkü çiçek bulunan evdeki hava bir farklıdır ve ortama güzel kokuları ile güzellik katmaktadır. Fakat çiçekler ya da bitkiler özenle bakım ister ve bunu aksatmadan yerine getirmemiz gerekir.

Zamanla yeşil bitkilerin ya da çiçeklerin etrafında küçük küçük ve uçuşan çiçek sinekleri oluşur. Bu sebepten dolayı moralimiz bozulabilir. Ne kadar sinek ilacını küçük siyah sineklerin üzerine sıksak da sineklerin tekrar tekrar oluşmaktadır. Saksı çiçeklerindeki kara sinekler nasıl yok edilir sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

Çiçek diplerinde böcek ve sinek hiç eksik olmaz. Çiçeklerin sararıp kurumasına neden olan bu minik canlılar  çiçeklerin yapraklarına zarar vermektedir. Çiçeklerin köklerinde oluşan solucanlar ise toprakta çok hızlı çoğalıp çiçeklerin köklerine ve çiçeklerin kurumasına neden olmaktadır. Saksı çiçeklerine zarar vermeden bu minik  hayvanlardan kurtulmanın yolu sadece ilaçlamak değildir.

Çiçek Sineklerin kurtulmak için bunları da deneyebilirsiniz

Birkaç adet sigaranın içerisinde bulunan tütünü bir bardak suya boşaltın ve bir süre bekleyin. Bu suyu çiçeklerinizin yanında bulundurursanız da sineklerden kurtulursunuz çünkü sinekler nikotin kokusunda yaşayamazlar, sineklerden kurtuluruz. Ayrıca saksı sineklerinin çiçek köklerini yemelerini önlemek için de sigara külünden faydalanabiliriz. Çiçek köküne dökeceğiniz sigara külleri, böceklerin hastalanıp ölmesini ve yok olmasını sağlar.

Evde çiçek bakmayı sevenlerin en büyük kabusu,çiçek toprağında bulunan küçük sineklerdir.Bu küçük sinekler zaman içinde çoğalıp tüm evi basar.Bunun yanı sıra zaman içinde çiçeğide öldürür.Çiçek toprağında oluşan bu küçük sineklerden kurtulmak için sizlerle bir kaç pratik yöntem paylaşacağım.

Çiçeğinizin bir süreliğine sulamayı bırakıp toprağın iyice kurumasını bekleyebilirsiniz.

Saksı çiçeğinizin toprağına bir tane aspirinli su hazırlayıp dökebilirsiniz.

Saksı sinekleri fazla nemden oluşmaktadır. Çiçeklerinizi sulamayı kesip ve saksıları açık havaya çıkarın. Toprağın kurumasını sağlayın. Çiçek sinekleri nemli ortamları çok sevmektedir.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir