Mide Fıtığı Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mide Fıtığı-Hiatus Hernisi Nedir,Mide Fıtığını Neden Olur, Sebepleri, Belirtileri, Mide Fıtığının Tedavisi Nasıl gibi merak ettiğiniz konuları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mide Fıtığı – Hiatus Hernisi Nedir, Belirtileri

Mide fıtığı bazı nedenler sebebi ile midenin üst bölgesinde yemek borusuna doğru sarkması bulunan mide fıtığı, midenin üst kısmındaki bazı kasların gevşemesi beraberinde oluşmaktadır. Mide diyafragmanın altında, yemek borusu ile ince bağırsak arasında bulunan bir sindirim sistemi organıdır. Yemek borusu ile mide arasındaki birleşim diyafragmanın hemen altında olmalıdır. Eğer mide diyafragm üzerine çıkar ise bu durum mide fıtığı yada hiatus hernisi olarak adlandırılmaktadır.

Mide fıtığı genellikle 50 yaş üzerinde insanlarda görülmektedir. 50 yaş üstündeki bazı kişilerin 4/1’inde mide fıtığı rastlanmıştır hatta 65 yaz üzerindeki bireylerin de yarısında mide fıtığı rastlanmaktadır. Mide fıtığı kesinlikle bazı kişilerde gözle görülür sağlık sorunlarına yol açmasa da reflüye sebep olabilmektedir. Mide Fıtığı Tedavisi genelde dört şekilde yapılmaktadır. Bunlar Cerrahi Müdahale, Beslenme önerileri verilmekte, İlaç Tedavisi uygulanmakta, Yaşam Tarzını düzenleyecek önerileri şeklindedir.

Mide Fıtığı Tedavisi

Mide fıtığı tip 1, tip 2, tip 3, tip 4 şeklinde adlandırılmakta, tedavisi de tamamen hastalığın tipine göre planlanmaktadır.

Kayma şeklinde olan mide fıtığının tedavisinde : Mide fıtığı tip 1 denilen kayma şeklinde ise ki, mide fıtıklarının % 90’ından fazlası bu şekilde gelişir. Bu durumda ortaya çıkan reflü şikayetleri ilaçlar ile tedavi edilir. Toplumumuzda en sık görülen mide fıtığı genelde kayma şeklinde tip 1 mide fıtığıdır.

Reflü şikayetine neden olmakla birlikte reflü tedavisi şeklinde ilaçlar ile ya da tip 1’in dışındaki (paraözofageal) mide fıtıkları cerrahi olarak tedavi edilir. Paraözofageal mide fıtıkları Tip 2, tip 3 ve tip 4 diye adlandırılmakta cerrahi tedavi gerektirmektedir.

Reflü İle Mide Fıtığı İlişkisi

Reflüsü bulunan kişilerin yaklaşık olarak %40’ında mide fıtığı bulunmaktadır ve reflü, cerrahi şekilde giderilse bile tamamen ortadan yok edilebilmektedir. Tabi ki de her reflü hastalığı mide fıtığı değildir ve her mide fıtığı olan kişilerde de refli gözükmemektedir. Mide fıtığı yaşam kalitesini bozan veya insanlara önemli ölçülerde rahatsızlık veren bir hastalık sınıfına girmemektedir. Ancak reflünün bulunması ve bazı problemler oluşturmasında veya fıtığın büyük olması nedeniyle bazı engeller meydana gelirse mide fıtığına bağlı olan bazı belirtilerin tedavi ile giderilmesi veya mide fıtığının cerrahi yollar ile ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Göğüs beraberinde karın boşluğunu ayırmakta olan diyafram bölgesinde olan açlıktan midenin üst kısmının, yemek borusu kısmına doğru sarkması mide fıtığı olarak nitelendirilmektedir. Sebebi de bu bölgeyi sarmakta olan kasların gevşiyor olmasıdır.

Mide Fıtığının Sebepleri

Mide fıtığının nedenlerine gelirsek karın içi basıncın artıyor olması mide fıtığının en çok rastlanan sebepleri arasında bulunmaktadır. Karın içi basınç kusma, gereğinden fazla öksürme ve aşırı bağırsak hareketleri durumundaki gerginlik nedeni ile artabilmektedir. Bunlara ek olarak şişmanlık, hamilelik mide fıtığını beraberinde getirebilir.

Mide fıtığının belirtilerine gelirsek küçük boylardaki mide fıtıkları çeşitli yakınmaları getirmemektedir. Orta ve büyük mide fıtıkları da göğüs kemiğinin alt bölgesinde yanma hisleri, ağza durduk yere su veya gıda getirmesi, boğaza doğru yayılmakta olan ağrılar, aşırı öksürükler ve boğazda gıcıklık hisleri gibi belirtiler en çok rastlanmakta olan belirtiler arsındadır. Bazı durumlarda da yutkunma zorlukları ve yemek yenildikten sonra da aşırı dolgunluk hisleri gibi bazı belirtilere rastlanabilmektedir.

Önemli Hatırlatma: Yukarı yazımızda yer alan makalemiz bilgi amaçlı hazırlanmıştır. Hekiminiz uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmemektedir. Herhangi bir sağlık sorununda tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının, doktorunuzun önerilerini uymakta büyük yarar vardır.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir