Marco Polo Kimdir, Kısaca Hayatı, Biyografisi, Vikipedi

İtalyan gezgin olarak tanınan Marco Polo kaşif ve tüccar olan Niccolo Polo’nun oğludur. Bazı kaynaklarda Marco Polo’nun Macar asıllı olduğunu dair bilgiler yer almaktadır. Venedikli seyyah olan Marco Polo Asya ve Uzakdoğu’yu batı dünyasın tanıtan kili olarak da bilinmektedir. Marco Polo Kimdir, Kısaca Hayatı, vikipedi anlatımla Marco Polo Hakkında Kısaca Bilgileri bu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Marco Polo Yeri : Venedik, İtalya

Marco Polo Tarihi: 15 Eylül 1254

Marco Polo Yeri: Venedik, İtalya

Marco Polo Tarihi: 8 Ocak 1324

Marco Polo Kimdir?

Tüccar bir aileye olan Marco Polo’un babası Nicolò ve amcası Matteo ticaretle uğraşmışlar  İstanbul, Kırım, Volga bölgesinden Bulgar’ a, İran’dan Çin’e kadar uzanan bir kesimde ticarî faaliyetleri sürdürmüşlerdir.

 1254 yılında Venedik’te doğan ve 1324 yılında yine Venedik’te ölen Marco Polo, İtalya’nın en ünlü gezginleri arasında yer alır. Babası kendisi gibi kaşif olup aynı zamanda etkili bir tüccardır. Kimi kaynaklara göre Marco Polo İtalyan değil ve Macar’dır. Asıl doğum yeri olarak Dalmaçya’nın Korcula adası gösterilirken bu adanın Venedik yönetimine ait olması nedeniyle kendisine bir İtalyan olarak gösterilmektedir.

Bu yazımızda Marco Polo kimdir, Marco Polo hayatı, Marco Polo çalışmaları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Marco Polo Kısaca Hayatı

1254 yılında doğduğu düşünülen Marco Polo, dönemin en önemli gezginleri arasında yer alır. Tüccar bir babaya sahip olması nedeniyle Akdeniz ve Karadeniz’de pek çok yolculuğa katılmıştır. Papa IX. Gregorius tarafından babası ve amcasının Kubilay Han’a mektup götürmesi için görevlendirilmesinden sonra Marco Polo, onlarla birlikte Pekin’e yolculuk etmiştir.

Yaptığı geziler sayesinde Akdeniz ve Karadeniz kıyıları dışında Anadolu, Mezopotamya, İran, Türkistan, Pamir Dağları ve Çin gibi pek çok yeri görme fırsatı yakalamıştır. Kubilay Han tarafından görevlendirilmesinden sonra 17 yıl boyunca gezilere devam eden Polo, tarih, etnografya ve coğrafya incelemelerinde bulunmuştur.

1295 yılında Venedik’e döndükten sonra ticarete atılan Marco Polo, Cuzzolo savaşı sırasında Cenevizlilere esir düşmüş ve cezaevinde kaldığı süre içerisinde Pisa’ya yolculuk anılarını anlattığı bir eser oluşturmuştur. Bu kitap içerisinde gezdiği yerler dışında toplumsal hayattan törelere kadar pek çok konu yer almaktadır.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir