Leylek Isırığı (Doğum Lekesi) Nedir, Neden Olur, Tedavisi

Doğum Lekesi (Leylek Isırığı) Nedir, Doğum Lekesi Neden Olur, Doğum Lekesi Tedavisi Nasıldır? Leylek Isırığı En Çok Kimlerde Olur gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Leylek Isırığı (Doğum Lekesi) Nedir?

Halk arasında doğum lekeleri olarak bilinen leyrek ısırığı  yeni doğmuş bebeklerde görülen, açık kırmızı beneklerden oluşuyor. Leylek ısırığı çoklukla açık pembe renkli, ve en sık boyun veyahut bebeğin başının üzerinde ense üzerinde, göz kapakları, burun, üst dudak, veya alnına bulunmaktadır. Yüzün göz kapağı, dudak, kaş arası bölgelerinde sık görülen bu lekeler, boyun çevresine de yerleşebiliyor. Kan damarlarından kaynaklı olduğu bilinen bu lekeler, kabarık oluyor ve kılcal damarların genişlemesiyle kendini gösteriyor. En geç iki yıl içerisinde geçmeye başladığı görülüyor. Geçmediği durumlarda bir dermatoloğa gösterilip tedavi ettirilmesi gerekmektedir.  Bu doğum lekeleri   zararsız olmasına karşın,  yan etki riski vardır ve kontrol edilmelidir.

Doğumla birlikte veya doğumdan bir müddet sonra bebeğin vücudunda yahut yüzünde, baş kısmında ortaya çıkan cilt lekelerine doğum lekesi denir.

Doğum Lekesi Neden Olur?

Leylek Isırığı (Doğum Lekesi) Nedir, Neden Olur, Tedavisi

 

 

Uzmanlara göre doğum lekelerinin kesin olarak nedenini bilmemekle birlikte cilt hücrelerinin gelişimini ve yerleşimini kontrol eden faktörlerdeki dengesizlik sonucu ortaya çıktığını düşündüklerini belirtmişlerdir.

Leylek Isırığı (Doğum Lekesi) Tedavisi

Leylek Isırığı (Doğum Lekesi) tedavisinde en çok kullanılan lazer (Pulse dye) tedavisi kullanılmaktadır. Pulse dye lazerin dezavantajı da uygulandıktan sonra 10-15 gün morluğa kapı aralamasıdır. Lakin çoklukla 10-15 gün sonra morluk da geçecektir. Doğum kiri rehabilitasyonunda en sık kullanılan bir diğer lazer türü, uzun atımlı ktp lazerdir. 3.seçenek edilebilecek lazer ise IPA denilen ışık lazerdir. Çok kalın damarsal kirlerde ise Ndiac lazer uygulaması yapılabilir. Bu dört lazer türü de doğum kiri rehabilitasyonu için uygundur. Sizin için doğru lazer türünü doktorunuz belirleyecektir. Lazer rehabilitasyonu genellikle 5-6 haftada bir yapılır. En az 6 seans sürer. Yüz bölgesindeki doğum kiri için lazer rehabilitasyonu vücut bölgesinden daha iyi cevaplar. Çok koyu lekeler açık kirlere göre daha zor geçer. Genç yaştaki kişilerde lazer rehabilitasyonundan daha iyi netice alınır.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir