Kızılay Nedir, Tarihçesi, Başlıca Görevleri Maddeler Halinde

Bir afet olduğu zaman ilk yardıma Kızılay koşmaktadır. Acil bir kan ihtiyacımız olduğu zaman ilk gideceğimiz ve baş vuracağımız yer Kızılaydır. Kızılay Nedir, Ülkemizde Kızılay Ne zaman Kurulmuştur, Kızılay’ın başlıca görevleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kızılay Nedir, Kısa Tarihçesi

Kızılay gerek yurt içinde ve gerekse dışında savaş, deprem, hastalık salgını yangın ve su baskını gibi durumlarda afet zamanlarında zarar gören insanlara yardım ederek ilaç yiyecek giyecek çadır sağlayan ve bağışlarla yaşayan bir sivil toplum kurumudur.

Ülkemizde 11 Haziran 1868 senesinde kurulan ilk sivil toplum kuruluşudur. Tamamiyle insanlara yardım etmek emeliyle kurulmuştur. İsmini Mustafa Kemal vermiştir.

Görevlerini söyleyecek olursak; her türlü yıkım hatıranda başka bir deyişle yangın, zelzele, su baskın gibi vaziyetlerde insanların yardımına koşan onlara yiyecek ve giyecek gerek olduğu takdirde çadır ve barınaklar kuran bir yardım müessesesidir. Halkın yaptığı bağış ve yardımlarla bu görevini yürütmektedir.

Kızılay’a derileri bağışlayarak, vaziyeti iyi olan insanlar bağışlarda bulunabilir. Tertip eden bağış kampanyalarıyla bağışlar arttırılabilir. Toplanan bu yardımlar, yani bağışlar yarın belki de bize yardım olarak olarak geri dönecek. Bir felaket olduğu vakit orada bulunan insanlara yardım etmek gerekir.

Her sene ülkemizde 29 Ekim ile 4 Kasım arası Kızılay haftası olarak kutlanır. Bu haftada Kızılay’ın ehemmiyetinden, görev ve emellerinden söz edilir. Kızılay’ın merkez noktası Ankara’dır. Lakin Türkiye’nin her yerinde merkezleri bulunmaktadır. Bize düşen ilk görev Kızılay kan kampanyalarına katılmak gerekir. Unutmamalıyız ki yaptığımız her kan bağışı gerektiği yere eriştirilerek bir hayat kurtarmaktadır. Bunun şuurunda olup kan bağışına dikkat edilmelidir.

Şunu unutmayalım Kan Bağışı hayat Kurtarır. Vücudumuzun ürettiği kanı hiç bir şekilde yapay olarak üretilememektedir. Üretildiğini varsayalım vücut o kanı kabul etmemektedir. Kan bağışı ile hayat kurtarmakla kalmayız kendi vücudumuzdaki kanıda yenilemiş oluruz.

Kızılay’ın Başlıca Görevleri

1.Her hangi bir Tabiat olaylarında zarar görenler için çadır, battaniye, elbise ve yiyecek yardımları yapmaktadır.  Bunun için evvelce lazım olan malzemeleri temin edip depolarında saklamaktadırlar.

2. Kimsesizler için, fakir  ve yardıma muhtaç olanlar  için aşevleri açmaktadır.

3.Sıhhat ve sağlık merkezleri kurup, bu Kurduğu merkezde halkın kan ihtiyacını karşılamak için kan bankası  kurup, vatandaşların yaptığı kan bağışlarını kabul edip saklar. Gereksinin ve ihtiyaç  duyanlara bu kanları vermektedir.

4.Hemşire yetiştirmek için hemşirelik okullar açmaktadır.

5.Savaş halinde  geçici sıhhat merkezleri kurmaktadır.

6.Gezici hastaneler kurup, hastaların tedavilerini yapmaktadır.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir