Hülya Koçyiğit Kimdir Kısaca Hayatı, Hülya Koçyiğit Akciğer Kanser mi

Asıl İsmi: Hülya Koçyiğit
Doğum Tarihi : 12 Aralık 1947
Hülya Koçyiğit Nereli: İstanbul
Hülya Koçyiğit Boyu : 1,74
Hülya Koçyiğit Kilosu : 69
Hülya Koçyiğit Saç Rengi : Kumral
Hülya Koçyiğit Göz Rengi : Kahverengi
Hülya Koçyiğit Eğitimi: Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü mezunu

Hülya Koçyiğit Kimdir, Kısaca Hayatı

Hülya Koçyiğit 12 Aralık 1947 yılında İstanbul İlimizin Kuzguncuk semtinde dünyaya gözlerini açmış ve 69 yaşındadır. Hülya Koçyiğit’ in Babası Bulgaristan muhaciridir. Mutlu bir çocukluk geçiren Hülya Koçyiğit’ in Feryal ve Nilüfer adında iki tane kız kardeşi vardır. Güzel Sanatçı İlkokul eğitimini İstanbul’da tamamlamış ve daha sonra Ankara’ya yerleşmişler ve Ankara’da Atatürk Kız Lisesinde eğitimini tamamlamıştır. Ardından Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümüne girmiş ve bu bölümden başarıyla mezun olmuştur.

Bu yazımızda Hülya Koçyiğit kimdir, Hülya Koçyiğit yaşamı ve sağlık durumu gibi konularda bilgiler yer almaktadır.

Hülya Koçyiğit Ses dergisinin açtığı yarışmaya katılmış ve yarışmada ikinci olmuştur. Söz konusu yarışmada Ajda Pekkan ise birinci olmuştur.

Hülya Koçyiğit ilk oyunculuk hayatına 1963 senesinde Susuz Yaz adlı sinema filmi ile adım atmıştır. Susuz Yaz adlı filmle Berlin Film Şenliğine katılmış ve Berlin Film Şenliği’inde Türk sinemasına o güne kadar verilen en büyük ödül olan Altın Ayı ödülünü kazanmıştır. Kültür Bakanlığı’nca ülke dışında tertip eden “Türk Film Haftaları”‘nda ülkemizi en çok temsil etmiş sinema sanatçısıdır. Hali hazırda yerli ve yabancı film şenliklerinde de en çok ödül alan bayan sanatçıdır.O dönem Fenerbahçe’de futbol oynayan Selim Soydan ile izdivaç etti. Bu evliliğinden Gülşah isminde bir kızı dünyaya gelmiştir. Hülya Koçyiğit’in Neslişah ve Aslışah isimlerinde iki torunu vardır. Kızı Gülşah küçük yaşlarda bir kaç sinema filminde rol almıştır. Hülya koçyiğit bir müddet şarkıcılıkta yapmıştır.

Filmleri Yunanistan, İran, Mısır, Lübnan, Cezayir gibi fark ülkelerde gösterilmiştir. 1965-1974 arasında tüm filmleri Yunanistan’da sinemalarda oynatılmıştır. “Güç” 5 Kıtada oynatılan, “Kurbağalar” ise yabancı televizyon müesseselerine satılan ilk Türk filmidir.Hülya Koçyiğit, 180 kadar filmde ve 4 TV dizisinde oynamıştır. Çalıştığı yönetmenlerden bazıları, Lütfü Akad, Atıf Yılmaz, Şerif Gören, Metin Erksan, Orhan Aksoy, Memduh Ün, Ertem Eğilmez, Osman Seden ve Halit Refiğ’dir.1991 seneninde Devlet Sanatçısı seçilmiştir. 1991-1992’de kurucusu olduğu SO-DER’e başkan seçilmiştir. Bu görevi 4 sene sürdürmüştür; hali hazırda idare heyetinde görev yapmaktadır.

Hülya Koçyiğit Sağlık Durumu

Hülya Koçyiğit Sağlık Durumu ile ilgili haber bu gün öğle saatlerinde geldi. Türk sinemasının Duayen sanatçısı Hanimefendisi Hülya Koçyiğit’e kanser teşhisi konulduğu öğrenildi. ABD’de giden güzel sanatçıya konulan Akciğer Kanseri teşhisinin ardından ameliyata alınmıştır.22 Mayıs Saat 18.00 başlayan ameliyat öncesi Hülya Koçyiğit yaptığı açıklamada sevenlerinin duasını istedi.

Hülya Koçyiğit’ in yaptığı açıklama aşağıda yer almaktadır.

Hülya Koçyiğit Sağlık Durumu

Biz de magazinmedia.com ailesi olarak usta sanatçı Hülya Koçyiğit’ e acil şifalar diliyoruz.

 

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir