Hekimoğlu İsmail Kimdir, Kısa Yaşam Öyküsü, Eserleri

Hekimoğlu İsmail Doğum Yeri : Erzincan

Hekimoğlu İsmail Doğum Tarihi: 1932

Hekimoğlu İsmail Ölüm Yeri:

Hekimoğlu İsmail Ölüm Tarihi:

Hekimoğlu İsmail Kimdir, Kısaca Hayatı

Yazar, gazeteci ve köşe yazarı olarak yaşamını sürdürmekte olan, 1932 yılında Erzincan’da dünyaya gelen Hekimoğlu İsmail ya da asıl ismi ile Ömer Okçu, yazılarında Hekimoğlu İsmail mahlasını ya da ismini kullanmaktadır. İlk ve orta eğitimini Erzincan’da tamamladıktan sonra 1952 yılında Zırhlı Birlikler Okulunda eğitim alan ve buradan mezun olan “Hekimoğlu İsmail”, Astsubay olarak görev almaya başladıktan sonra 1972 yılında emekli olmuştur.

1967 yılında yazmış olduğu dönemsel olarak yasaklanıp serbest bırakılan ve toplamda 90’un üzerinde baskı yapan Minyeli Abdullah romanı en çok tanınan çalışması olup aynı zamanda ilk yazdığı romanıdır. İttihad gazetesinde başlayan gazetecilik yaşamında Yeni Asya Gazetesinde köşe yazarlığı da yapan Hekimoğlu İsmail, Türdav ile Timaş’ın kurucularından biri olarak bilinmektedir.

Harran Üniversitesi tarafından Edebiyat Doktoru unvanıyla nitelendirilen Hekimoğlu İsmail 50’li yıllardan itibaren gerek yazıları gerekse de savunduğu düşünceleri nedeniyle birçok davayla karşılaşmış ve birkaç kez Devlet Güvenlik Mahkemelerinde yargılanmıştır. 1992 yılında yeniden yargılanan ve 72 gün hapiste kalan Hekimoğlu İsmail 1988 yılında Zaman Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başlamıştır.

Bu yazımızda Hekimoğlu İsmail kimdir, Hekimoğlu İsmail yaşamı ve çalışmaları gibi konularda bilgiler bulabilirsiniz.

Hekimoğlu İsmail Yaşamı Hakkında Bilgi

1960’lı yıllarda Hava Kuvvetlerinde görev almaya başlayan ve füzeci olarak hizmet sunan Hekimoğlu İsmail, Amerika’da altı ay boyunca elektronik eğitim alması amacıyla gönderilmiş, askerlik yaşamı içerisinde Amerika’da toplamda 10’dan fazla eğitimde bulunmuştur. 60’lı yıllarda Kuran okumaya başlayan Arapça, İngilizce Osmanlı’ca konuşabilen Hekimoğlu İsmail¸1957 yılında Said Nursi’nin talebeleri arasına katılmıştır.

Hekimoğlu İsmail Eserleri

1959 yılında yaşamını Şermin Hanım ile birleştirmiş, bu evliliğinden Osman ve Ayşe isminde iki çocuk sahibi olmuştur. Minyeli Abdullah romanı 2009 yılı itibariyle 80’in üzerinde baskı yaparken hem yazarın hem de edebi anlamda eserin önemli bir başarı elde etmesini sağlamıştır.

Yaşamı boyunca yayınlanmış olan eserleri arasında Maznun, Sibel, Bir Deliyle Evlendim, Menan Cinleri, Mecnun Gezenin Leyla’sı, Sevdalı Şiirler, Kalbin Ayağıyla Yürümek gibi eserleri dikkat çekmektedir. Son döneminde ise Manevi Hastalıklara Manevi Reçeteler ve Mehmet Akif’e Göre Dün, Bugün, Yarın gibi eserleri öne çıkmaktadır.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir