Hakkari’nin Başlıca Özellikleri, Neleri Ünlü, Nesi Meşhur?

Hakkari İlinin Başlıca Özellikleri Nelerdir, Hakkari’nin Neleri Meşhurdur, Hakkari’nin Neleri Ünlü kısa ve özet olarak bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hakkari İlinin Başlıca Özellikleri

Hakkari, Türkiye’nin doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir ilidir. Yurdumuzun en güneydoğu noktasında yer almaktadır. Dört adet belde, 122 köy, 368 mezradan meydana gelmiştir. Eski adı Çömelek’tir. Hakkari eski yıllardan günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Türkiye cumhuriyeti sınırlarına girene kadar Hakkâri ili Med, Pers, Selevkos, Abbasi, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı devletleri hakimiyetinde kalmıştır. Milattan önce 7000 yılından günümüze kadar sürekli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Uzun yıllardır üzerinde sürekli medeniyetlerinin bulunmasından dolayı tarihi pekçok izi üzerinde taşımaktadır.

Hakkari İlinin Yöresel Yemekleri, En Meşhur Yemeği Hangisidir?

Hakkari deyince aklımıza Cilo ve Sat Dağları, Buzul Gölleri, Zap Suyu, Ters Lalesi  Şemdinli Balı, Sümbül Dağı, Hakkari Kilimleri gelmektedir. Bundan başka Hakkari nin sulak yerlerinde pirinç üretimi yapılmaktadır.

Hakkari konumu itibarıyla  Anadolu Mezopotamya, ve İran üçgeninde yer almaktadır. Hakkari ilimizin  coğrafi yapısıyla da  bir çok topluluğun alakasını çekmiş ve bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Hakkari, Med, Pers, Selevkos, Abbasi, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı hakimiyetini görmüştür.

 

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir