Diyaliz Nedir, Kimlere Uygulanır, Diyaliz Türleri Nelerdir?

Böbrek Yetmezliği çeken hastalara Diyaliz Tedavisi Uygulanmaktadır. Diyaliz Nedir, Diyaliz Tedavisi Kimlere Uygulanır gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Diyaliz Nedir?

Böbrekleriniz kanınızdan toksinleri, atıkları ve fazla sıvıyı atmaktadır. Buna ek olarak kan hücrelerinin üretimi ve kemiğimizin sağlığı için de çok önem arz etmektedir. Böbreklerimizin doğru ve fonksiyonel bir biçimde çalışmaması durumunda kanımızda bulunan zararlı unsurlar birikmektedir ve kan basıncı yükselir ve buna ek olarak vücut dokularında fazla sıvı birikmektedir. Bu da ödeme sebebiyet vermektedir. Böbrekleriniz gereken düzeyde çalışmaz ise diyaliz tedavisi veya böbrek nakli gerekebilmektedir.

Vücudun ürettiği zehirli maddeler yapay böbrek (diyaliz aygıtı) ya da karın zarı (periton) gibi yapay ya da doğal zarlardan geçirilerek vücuttan atılma işlemine diyaliz denilmektedir.

Diyaliz Türleri Nelerdir?

Diyaliz tedavisinin iki farklı türü bulunmaktadır. Bunlar, hemodiyaliz ve periton diyalizidir. Diyalizlerin de türleri vardır. Hemodiyaliz: Diyalizör ve diyaliz makinesi yardımı ile kanın filtrelenmesi unsurudur. Periton diyalizi ise karın bölgesine özel bir temizleme solüsyonunun konulmasının arkasından vücudumuzdaki kanın vücudumuz içerisinde filtrelenmesi unsurudur. Hemodiyaliz süresinde hasta, böbreklerin kanı filtreleme görevini üstlenmekte olan bir cihaza bağlanmaktadır ve ilk seanstan önce doktor kan damarlarından birisinde bir giriş yolu oluşturur ve her giriş için ziyaret esnasında makinenin aynı noktadan bağlanması sağlanılmaktadır. Vasküler giriş vücudumuzdan kanın alınabileceği ve daha sonrada geri verilebileceği bir noktadadır.

  • Fistula ismi verilen ve daha geniş bir kan damarı bölgesi oluşturma amacı ile bir arterin damara bağlanabilmesi unsurudur.
  • Yumuşak bir plastik tüpün yardımı beraberinde arterin damara birleştirilmesi unsuru
  • Boyun ve bacakta bulunan kasık kısmındaki geniş damara ince bir plastik tüp koyulması ki bu giriş türü geçicidir

Diyaliz Kimlere Uygulanır

Böbrek hastalığının son aşamasında yada kalıcı böbrek yetmezliği bulunan kişiler için diyaliz gereklidir. Böbrek fonksiyonlarının yaklaşık %85-%90’ının yitirilmesiyle diyaliz uygulana gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Geçici diyaliz  de ise bazı özel durumlarda uygulanmaktadır.
Hemodiyaliz son aşama böbrek hastalarında en sık uygulanan tedavidir. Ancak diyalize girmesi gereken çocuklara çoğunlukla Peritoneal diyaliz uygulanmaktadır.

Geçici veya Kalıcı Giriş

Hasta geçici veya kalıcı olarak bir girişe ihtiyaç duyuyor gibi olabilmektedir. Tabi giriş türü ve hastanın bu girişe de ne kadar ihtiyacı olacağı kişiden kişiye göre değişim gösterebilmektedir. Uzman doktorlar genel olarak girişleri ilk seans 1 hafta veya 1 ay öncesinde açma ihtiyacı duyabilmektedirler. Bunun sebebi ise açılan bölgenin oldukça iyi ve etkin bir biçimde kullanılabilmesi amacı ile iyileşmenin sağlanabilmesidir.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir