Denizli’nin Başlıca Özellikleri, Neleri Ünlü, Nesi Meşhur?

İllerimizi ve neleri meşhur olduğunu tanıtmak istiyorum sizlere. 20  Plaka kodlu Denizli İlimizin başlıca özellikleri nelerdir kısaca anlatmaya çalışacağım.

Denizli’nin Başlıca Özellikleri, Nesi Meşhur?

Denizli'nin Başlıca Özellikleri, Neleri Ünlü, Nesi Meşhur?

 

Denizli coğrafi konumunda dolayı 3 coğrafi bölgenin iklim ve bitki örtüsü özelliklerini göstermektedir. Normal şartlarda Denizli Ege Bölgesine ait bir ilimizdir ama İlçelerinin her biri yakın olduğu coğrafi bölgenin özelliklerine sahip. Örneğin Çameli, Kale ve eyağaç ilçeleri Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Burdur, Isparta, Afyonkarahisar, Aydın, Manisa, Uşak ve Muğla illeri Denizli ilinin komşularıdır.

Denizli deyince ilk aklımıza horozu gelir. Bundan başka Pamukkale ilçesinde bulunan Pamukkale  travertenleri de oldukça meşhurdur. Denizli denilince akla hiç şüphesiz Pamukkale Travertenleri gelmektedir. Dünyanın 7 Harikası listesinde de adını almış bu yer görülmeye değer doğal güzelliklerdendir. Sağlık açısından da şifa kaynağı  olan travertelere her yıl akın akın turist çekmektedir.  Ayrıca   Hierapolis Antik Kenti, Buldan Bezi, Havlu ve Bornoz Üretimi, Güney Şelalesi,  Karahayıt Kaplıcaları, Kızıldere Jeotermal Kaynağı Çivril ilçesinin  elması meşhurdur.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir