Çocuklarda Balgamlı Öksürüğün Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda en sık görülen sağlık sorunları arasında yer alan öksürük problemi, hem gelişimi hem de uyku düzenini olumsuz yönde etkileyen faktörlerden birisidir. Zaman, zaman ortaya çıkan ya da kronik hale gelmiş olan öksürük probleminin mutlaka araştırılması gerekirken genellikle kış aylarında burun akıntısı ve kimi zaman ateşle birlikte tekrarlayabilir.

Kronik hale gelen, iyileşme periyodu olan bir haftalık sürece karşın tekrarlayan öksürük probleminde balgamla birlikte öksürük görülmesi durumunda akciğer sorunlarından söz edilebilir. Ancak bu durum her zaman geçerli olmamakla birlikte solunum yollarında rahatsızlığa neden olabilecek virüs kaynaklı etmenlerden dolayı da ortaya çıkabilir.

Bebeklerde Görülen Öksürük 

Kısa süreli ve genellikle bir haftalık süreç içerisinde tamamlanan öksürük probleminde çocuğun içinde bulunduğu şartlar gözden geçirilmeli, soğuk, toz ya da diğer hastalık etmenleri ortadan kaldırılmalıdır. Fakat belirtilen süre bir ayı aşmış ise astım, alerjik rinit, reflü gibi pek çok farklı sağlık sorunu göz önünde bulundurulmalıdır. Çocukların yaşadığı bu sorunda temizlik ön planda tutulurken çevresel faktörlerde göz önüne alınmalıdır.

Bebeklerde Öksürüğün Nedenleri
Öksürmek vücudu dış etkilerden korumanın bir yoludur. Tıkanan hava yollarını mukus (balgam) ve diğer etkenlerden temizlenerek korur. Soluk borusunda, akciğerde ve diğer sinir uçları hava yollarında oluşan tahribatı algılayıp öksürüğe neden olmaktadır.

1) Mukus Yutmak
Bebekler farkına varmadan bir miktar balgam yutar. Ama soğuk havalarda biraz daha fazla oranda balgam oluşur ve bu oluşan balgam biriker öksürüğü tetiklemektedir.

2) Solunum Yolu Hastalıkları
Öksürük genel olarak üşütme, nezle, zatürre ve kuş palazı gibi solunum yolları hastalıkllarıdır.

3) Bahar Nezlesi
Bahar aylarında görülen nezle öksürüğün bir diğer nedenlerindendir.

4) Bronşit
Genel olarak bronşit bebeklerde öksürüğe ve hırıltılı solunuma yol açabilmektedir.

Bebeklerde Görülen Öksürük Tedavisi

Balgamlı öksürüğe baktığımızda genellikle akciğer kaynaklı sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıktığı görülmektedir. Akciğer enfeksiyonu sebebiyle ortaya çıkan bu sorun bakteri, virüs ya da mantar kaynaklı ortaya çıkabilmektedir. Sabahları yaşanması ve bir aydan daha uzun sürmesi durumunda vakit kaybetmeden bir uzman desteği alınması faydalı olacaktır.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir