Bilecik İlinin Başlıca Özellikleri, Neleri Ünlü, Nesi Meşhur?

Bilecik İlinin Başlıca Özellikleri Nelerdir, Bilecik’in Neleri Meşhurdur, Bilecik’in Neleri Ünlü kısa ve özet olarak bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bilecik İlinin Başlıca Özellikleri

Marmara Bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Şeyh Edebali’nin türbesi burada bulunmaktadır. Bilecik, Marmara Bölgesi’nin güney doğusunda yeralmaktadır. Bilecik Türkiye’de dört bölgede de toprakları olan tek şehirdir. Bilecik Marmara, Karadeniz, İçanadolu ve Ege Bölgelerinin kesiştiği noktadadır. Şehir en eski bilinen adları Agrilion ve Belekoma’dır. Bilecik, Osmanlı İmparatorluğu’ nun kurulduğu topraklardır. Sakarya Nehri’nin etrafında toprakları olan şehrimiz antik çağlardan dünümüze değin tarihin her döneminden izler almıştır. Zengin dereleri, gölleri, ormanları ve maden ocakları ile ayrı bir özellik taşır.

Bilecik İlinin Başlıca Özellikleri, Neleri Ünlü, Nesi Meşhur?

Bilecik Meşhur Yemekleri; Bilecik ili geleneksel beslenme yöntemleri etkinliğini sürdürmektedir. Beslenmede, tahıl türleri ilk sırayı alır. İl’e özgü yemeklerin çoğunluğunu hamur işleri oluşturur. Yöre halkının bir bölümü ekmeğini kendisi pişirir. Pide, bükme, hodalak fırında pişirilen ekmek türleridir.

Şeyh Edebali ve Ertuğrul Gazi’ nin türbesi Bilecik şehrimizde bulunmaktadır. Ünlü  Saat Kulesi,  Osmanlının Kuruluş Yeri Söğüt İlçesi, Ünlü Bilecil  Mermeri ve  Bozöyük Seramiği

Bilecik Şehrimizin ekonomisi de daha çok tarıma dayanmaktadır.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir