Berika İsminin Anlamı, Manası, Berika İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Eskişehir İlinin Başlıca Özellikleri Nelerdir, Eskişehir’in Neleri Meşhurdur, Eskişehir’in Neleri Ünlü kısa ve özet olarak bu yazımızda bulabilirsiniz.

Eskişehir İlinin Başlıca Özellikleri

Eskişehir denince ilk aklımıza lüle taşları gelmektedir. Lüle taşı işlemeciliği ile bir çok kişinin geçim kaynağı olmaktadır. Bundan başkada Yunus Emre’ nin türbeside Eskişehir’ de bulunmaktadır.

Türkiye’de İç Anadolu bölgesinde bulunan bir şehrimiz olan Eskişehir öğrenci şehri olarak bilinmektedir. Eskişehir Sosyal ve Kültürel zenginlikleri ile de ön plandadır. Şifalı suyu ve Lüle taşı ile ülkenin ön planında bulunur. Lüle Taşının işlenebilen’i sadece Eskişehir de bulunmaktadır. Bir yandan bor madeni Sahasını da Bünyesinde Barındırmaktadır. Şifalı suyu ile yerli yabancı bir çok turiste ev sahipliği yapan Eskişehir, geçim kaynağınında bir çok kısmını bu yönde sağlamaktadır. Demir yolu bakımından da kavşak noktası olan Eskişehir, günde ortalama 70-80 tren seferi ile demir yollarını işletmektedir. Türkiyenin en büyük Organize Sanayisine de sahiptir.

Eskişehir’in Tarihi Yerleri

Eskişehir İlinin Başlıca Özellikleri, Neleri Ünlü, Nesi Meşhur?

Ayrıca  Porsuk Çayı, Midas Tapınağı, Anadolu Üniversitesi, Yunus Emre Türbesi, Tarihi Odun Pazarı Evleri, Yazılıkaya Frig Vadisi ( Midas Kenti ), Uyuz, Çifteler ve Yarıkçı Hamamları, Çatacık Ormanları ve Mesire Yeri, Eti Bisküvileri, İnönü Planör Kampı, Sivrihisar Ermeni Kilisesi Eskişehirin başta gelen özellikler arasındadır.

Eskişehir’in Yemekleri

Sütlü Ovmaç Çorbası, Üyken Börek, Düğü Köftesi Çorbası, Katlama Böreği,Göceli Tarhana,Haşhaşlı Dolama,Islat Tarhana,Mercimekli Mantı,Kaşık Börek, Sarıburma,Kıygaşa Kırım, Kuzu Sorpa, Met helvası, Haşhaşlı Bükme, Toyga Çorbası, Harşıl, Cantık,Kavurma Börek, Kelem Dolması, Çibörek, Nuga helvası’dır.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir