Bebeklerde Görülen Pişik Nedir, Neden Olur, Tedavi Nasıldır?

 Bebeklerde Pişik Nedir, Neden Olur, Bebeklerdeki Pişik Nasıl Tedavi Edilir? Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bebeklerde Görülen Pişik ve Tedavisi

Bebeklerde en çok rastladığımız rahatsızlıklardan biride pişiklerdir. Bebeklerin altları fazla yaş kaldığında veya bebek bezinin tahriş ettiğinde yada kullanılan bebek bezleri değiştiğinde pişikler meydana gelir.

Bu oluşan pişikler gereğinden fazla sürmesi halinde, mantar veya bakteri enfeksiyona dönebilir.  Yaygın bir mantar enfeksiyonu olan pişik yaraları bebeklerin yüzde 70’inde görülmektedir. Bebeklerde görülen pişikler çok yaygın bir cilt hastalığıdır.

Bebeğin kalça cildinde ve kalça bölgesinin üst bölümü ile anüs bölgesindeki kızarıklar varsa ve yoğun mantar üremesinin neticesinde  pişiklerde beyazımsı bir sıvı gözlemleniyorsa buradaki kızarıklık ve akıntının pişik olduğunu söyleyebiliriz. Çok ilerlemiş pişik vaziyetlerinde ise ciltte kırmızı renk, kabarma ve soyulma görülür. Bu vaziyet bebeği oldukça rahatsız eder ve daimi ağlamasına kapı aralayabilir.

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

 

Bebeklerde bilhassa talk pudrası kullanılması pişiği tetikleyebilir ve daha da kötüleşmesine kapı aralayabilir. Bunun dışında bebeğe sütün yanında ilave gıdalar verilmeye başlanması da pişiğe kapı aralayabilir. Beslenme muhtevası değişen bebeğin dışkı kimyası da değişecektir. Bu da cildin tahriş olmasına kapı aralar. Ayrı olarak ıslak mendiller de içerdikleri kimyeviler nedeni ile pişiğe kapı aralayabilir.

Genellikle kırmızı lekelenmeler ile beraber görülmektedir. Pişiklerin tedavisinde çocukların altlarının sürekli kuru kalmasına ve kullanılan çocuk bezlerinin pişik yapmamasına dikkat etmeliyiz. Pişikler geçmeyip sürekli olduğu takdirde bir dermatoloğa başvurulması gerekmektedir. Dermotoloğun verdiği losyon ve kremleri kullanmalıyız.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir