Bağışıklık Sistemini Korumak Ve Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Bağışıklık Sistemi Nedir, Nasıl Güçlenir, Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek Ve Korumak İçin Ne Yapmalı, Bağışıklık sistemi nedir? Bağışıklık sistemi nasıl çalışır, Bağışıklık sistemi ile ilgili bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Korumak İçin

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek Ve Korumak İçin Ne Yapmalı?

Kış hastalıkları hem  özel hemde  iş yaşamını aksi yönde  etkileyen hastalıklar grubundadır. Bunların başında  en riskli yani   bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklara yakalanan vatandaşların çabuk yaşlanması söz konusu. Ve bağışıklık sistemi güçsüz kişilerde kas güçsüzlüğü de oluşmakta ve yaş ilerlemesi ile birlikte kas zayıflığı kendini işaret etmektedir . Bağışıklık sistemini korumak için  açık ve limon dilimli kara ya da yeşil çaydan günde üç fincan içmeli,  maden suyu tüketmeli, günde  sebze ve meyve yemeliyiz. Bunun  yanısıra  günlük  bir çay bardağı kadar kavrulmamış, tuzsuz fındık-fıstık-ceviz-badem karışımından yenmelidir. Bağışıklığı itinalı fizyolojik aktivite ile de arttırabilirsiniz. Haftada asgari  üç ve  60 dakikalık  tempo yürüyüşler  yapmalıyız.

Üç tane kış ayında  uygulayacağınız kolay formül ve sihirli besinler sunmak istiyorum. Bu formüllerden hangisini seviyorsanız kış ayları süresince uygulayın. Hastalanmadan kışı geçirmenin keyfini çıkarın.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek Ve Korumak İçin Ne Yapmalı?

Pancar bağışıklık sistemini arttıran en şiddetli sebzedir. Pancar içerdiği kükürtlü bileşiklere ilişkin olarak hücrelerde antioksidan la vücudu güçlendirerek ve bağışıklık sistemi destekler. Her gün itinalı olarak bir kase pancarı haşlayarak salatalara ekleyerek kullanabilirsiniz. Pancar yoğurt ile birlikte yenildiğinde bağışıklığı ek olarak şiddetli arttıran bir özelliğe sahip olabilir . Yoğurdunuza iki diş sarımsak ezin bir tatlı kaşığı zeytinyağıyla karıştırın. Üst Kısmına iki tane pancarı küp durumunda doğrayın. Yemeklerinizin yakınında hem bir bir lezzet veren hem bir bir de vücudun direncini arttırıcı özelliğinden faydalanın.

Bal bağışıklığı arttıran tek tatlı alternatifidir. İçerdiği kendine has organik asitler, amino asitler, potasyumdan iyoda civarında mineraller, C vitamininden Biki’ye civarında vitaminler, enzimler ve değişik aromalar yardımıyla beden direncini artırma tesiri mucizevi bir biçimde oluşur. Bal, tarçın ve kıtır zencefil ile birlikte tüketildiğinde tam bir kış hastalıkları kalkanı buna benzer vazife yapıyor. bir çay kaşığı rendelenmiş kıtır zencefil, bir çay kaşığı toz tarçın ile bir yiyecek kaşığı balı bir kapta iyice macun kıvamına gelinceye civarında karıştırın. Sabahları aç karnına bir yiyecek kaşığı bu karışımı bir su bardağı ılık su ile  içilmelidir.

Süt en şiddetli bağışıklık imkanı sunan protein kaynağıdır. Vücudun direncini arttıran hayvansal kaynaklı protein, kalsiyum ve fosfor minerali, A ve B2 vitaminini içerir.  Sütün bağışıklık sistemini artmasında şiddetli etki yaratması amaçlı ılık ve C vitamininden zengin meyve ile karıştırılıp içilmesi doğrudur. Mutfak karıştırıcınıza bir su bardağı ılık süt, bir çay kaşığı vanilya, on tane çilek ve iki tatlı kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Her gün bu özel sütten bir su bardağı içmeye özen göstermelisiniz. Sağlıklı ve hastalığa yakalanmadan güzel bir kış geçirin.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir