Bağırsak Mantarı Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bağırsak mantarı neden olur, Bağırsak mantarının belirtileri, Bağırsak mantarı tedavi yöntemleri hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz

Bağırsak Mantarı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Hasta bireylerde ilk olarak yorgunluklar ve sindirim problemleri seyredilen bir hastalık türüdür bağırsak mantarı. Bunlara ek olarak bitkinlik, kasıkta ve deride mantarlar, kabızlık ve ishal, döküntüler ve kızarıklıklar, işlenmemiş şekere karşı aşırı derecede istek oluşması, makat kaşıntıları, lipido düşüklüğü, dönemsel alerjiler ve kulak kaşıntıları gibi belirtiler de seyredilebilir.

Bağırsak (Candida) Mantarı Nedir?

Candida mantarı, vücutta meydana gelen ve çoğalan bir mantar cinsidir. “Candida Albicans” vücutta mukoza zarı bulunan her bölgede bulunmaktadır. Misal Verecek olursak; bağırsaklar, gözler, kulaklar, mesane, mide, ciğerler, vajina v.b gibi yerlerde bulunmaktadır.

Vücudumuza bulunan milyarlarca organizma gibi bize fayda sağlar. Görevi zararlı bakterileri bulup yok etmek olan Candida’nın biz hayatta iken asla çoğalmaması ve kontrolden çıkmaması gerekir. Çoğalma işini biz öldükten sonra gerçekleştirip vücudun parçalanıp yok olmasını sağlamak görevi için yapması gerekir.

Bağırsak Mantarı Neden olacak sebeplerine gelersek şimdi sayabileceğimiz sebepler ile sindirim kanalında olan Candida mantarın oranının çok sayıda artması haliyle bu hastalık meydana gelebilmektedir.

  • Aşırı fazla işlenmiş şekerleri tüketme isteği çünkü Candida mantarı şeker ile beslenmektedir.
  • Karaciğer problemleri olarak sonuçlarında safra salgı oranı ve kalitesi düşmektedir. Safra sıvısı da bağırsaklarda olan canlı mikroorganizma dengelenmesi için oldukça önem arz eder.
  • Aşırı düzeyde alkol tüketmek
  • Vücudumuzda minerallerin eksik olması ve özellikle de çinko ile selenyum

Doğum Kontrol Haplarına Dikkat

Bunlara ek olarak doğum kontrol hapları kullanmak, turşu ve kombu çayı benzeri gıdaları aşırı tüketmek, stres, bağırsaklarda olan yararlı bakterileri yok edecek şekilde antibiyotik kullanmak, bakır ve civanın toksit etkisine kalmak ve klorlu su içmek de bu mantarın çoğalmasına sebep olabilmektedir.

Tedavi yöntemlerine gelecek olursak Candida mantarını şeker besliyor demiştik. Bu yüzden beslenme programınızı düşük olan karbonhidratlara göre şekillendirmelisiniz. Bunun sonucunda ise çay şekeri, tatlı ve alkol, unlu mamul ürünleri tüketmemelisiniz.

Tüketilmesi Gereken Besinler

Bunlara ek olarak bağırsak mantarına karşı tüketmemeniz gereken besinlerden bahsedersek rokfor peyniri, küflü peynir ve süt kesiğinden yapılmış besinler, mayonez, turşu, sirke ve soya sosu, yenilebilir mantar çeşitleri, işlenmiş olan et çeşitleri ve beyaz pirinç tüketilmemesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Bu besinlerden ziyade üzüm, tam buğday ekmeği, haşlanmış patates ve fasulyeyi rahatlıkla tüketebilirsiniz. Eğer bu şekilde devam ederseniz mantar sayısı normal düzeylere doğru inecektir.

İlaç tedavisi olarak ise mantar önleyici ilaçlar tavsiye edilmektedir. Beslenme beraberinde normale dönüş oranları yine de altı aya uzayabilmektedir. Bu nedenle şiddetli olan vakalar sonucunda da eczacınıza danışabilir ve Nystatin, Diflucan benzeri mantarı önleyen ilaçlara başvurabilirsiniz.

 

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir