Andropoz Nedir, Erkekler Kaç Yaşında Andropoza Girerler?

Andropoz Nedir, Erkekler Kaç Yaşından Sonra Andrepoza Girer, Andropoz Hakkında Bilinmesi  Gereken  Bilgiler

Nasıl ki bayanlar belirli bir yaştan sonra menepoza giriyorlarsa, erkeklerde andropoza girerler. Bazı erkekler andropoz döneminde  daha bir genç davranmaya başlar kimi erkekse bir tembel davranıp andropozu buna bahane gösterir. Erkeklerin yapısı gereğince  gençleşmeye meyillidirler.

Andropoz Nedir?

Andropoz Nedir, Erkekler Kaç Yaşında Andropoza Girerler?

Bazı erkeklerde Andropoz döneminde aldatma yoluna giderler ki bu  kişiler çok  tehlikelidir. Karşı cinsin üzerinde bir etkim hala var, hala kadınları tatmin edebiliyorum demek aslında ‘Andropoz mu oldum?’ sorusunun kesin yanıtıdır.   Andropoz evresindeki bayların aşırı riskli davranışlar sergilerler. Çok süratli araba  sürmek, aniden gelen spor yapma isteği, aldatmaları kendilerini yaşlı olmadıklarına ikna etme çabası içinde olduklarını belirtti. Tabiki cinsel yaşamdaki güçsüzlük ve iktidarsızlık korkusu onların en büyük kabusu. Tıpkı kadınların menopozu gibi erkeklerin doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olan andropoz, her erkektete aldatma gibi belirtilerle açığa çıkmayabilir. Bazı erkeklerin korkulu rüyası olan andropoz, bazı erkekleri bunalıma sokarken kimi erkekler bu dönemi farkında dahi olmadan atlatabiliyor. Bilinmesi gereken en önemli nokta antropoz evresini geçirmişte olsa erkekte testesteron hormonu bitmiyor. Kadınlarda menapozdan sonra bittiği bilinen bu hormonlar için erkekte aynısı söylenemez diyen İskoç bilim adamları, ‘baylarda androjen eksikliğinden ötürü hormon seviyelerinin düştüğünden andropoz görülür’ diye belirtti.

Erkekler Kaç Yaşında Andropoza Girerler?

Menopozdan geçen yalnızca kadınlar değil, erkekler de öyle. Ancak burada bir fark var. Erkek menopozu başka bir deyişle “andropoz” doktorlar tarafından yeterince iyi tanımlanmamıştır. Ancak hastalar semptom göstermekte ve rehabilitasyonlara cevap vermektedir. Doğduğumuz günden bu yana vücudumuzun hormonal balansı daimi değişir. Yaşlandıkça cinsiyet hormonları düşünüleceği gibi tükenir. Bu hormonlar ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde vücudun fiziksel ve cinsel değişikliklerini kontrol eder. Bu hormonlar kadınlarda östrojen ile progesteron, erkeklerde ise testesterondur. Kadınlarda menopoz fark edilir. Değişikliklerle beraber adet döngülerini bitirir. Ancak, erkeklerde bu değişiklikler yaşlılık belirtileri olarak idrak etmektedir. Bu aslında bir açıdan doğrudur; zira cinsiyet hormonları gençlik döneminde en yüksektir ve yaşla birlikte azalır bu da cinsel hayatı etkiler. 60-70 yaşlarına geldiğinizde vücudunuzda bulunan testesteron düzeyinin 25 yaşındakinin yarısı kadar olduğunu biliyor muydunuz?

 

Andropoz, androjen denilen testosteron düzeylerinde yaşla birlikte olan azalmadır. Ergenlikte sesin kalınlaşmasını, vücut ve yüzde kılların artışını ve erkek üreme sisteminin çalışmasını sağlayan testesteron hormonunun imalatı gittikçe daha çok azalır. Andropozun belirtileri aynı yaşlılık gibidir. Bu nedenle tüm doktorlar tarafından tanınmamaktadır. Bir kadın menopoza girdiğinde artık çocuk sahibi olamaz ancak bir erkek 100 yaşına gelse bile baba olabilir. . Kadınlardaki menopoz ile karşılaştırıldığında erkeklerdeki testosteron imalatında düşüş çok daha yavaş bir hızda oluşur. Bu değişiklikler 40′lı yaşların sonlarında ve 50′lerin başlarında erkekler tarafından hissedilmeye başlanır. 70 yaşlarında iyice bariz hale gelir.

Magazin Media

Magazin Media

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir